Kafkasya’da turist sayısı arttı

Kafkasya’da 2015’de görülen turist sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 18 artış gösterdi.

St. Peterburg’da gerçekleştirilen III. Uluslararası turizm forumuna katılan Kuzey Kafkasya Federal Bölge Turizm Koordinasyon Konseyi Başkanı Stanislav Aristov, 2015’de, 2014’e göre, Kafkasya’ya gelen turist sayısının yüzde 18 arttığını ifade etti.

Aristov, “2015’de Kuzey Kafkasya’yı ziyaret eden turistlerin sayısı yüzde 18 arttı. Bazı bölgelerde artış yüzde 30’a ulaştı” dedi. Ayrıca, bu yıl içinde Kuzey Kafkasya Federal Bölgedeki yedi cumhuriyete 3 milyon turistin geldiğini, Karaçay-Çerkes, Stavropol Kray ve Dağıstan’ın ilk sırada yer aldığını kaydetti.

RF Kültür Bakanı Yardımcısı Alla Manilova’nın ifadesine göre, şu anda vatandaşların iç turizme ilgilerinde bir artış var. Yeni yılda bu artış yüzde 20 olacak.

Manilova, “Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde, son zamanlarda yeni projeler üretiliyor, bölge başkanları bu projelere yatırımda bulunacak yatırımcılar buluyor. Kuzey Kafkasya’da bu anlamdaki aktiflik Rusya ortalamasına göre daha yüksek” dedi.

Şu anda Rusya Federasyonu’nda iç turizm gelişimi ile ilgili federal hedef programları çerçevesinde Kafkasya’da üç yatırım projesi gerçekleştiriliyor. Turizm tesisleri Stavropol Kray, Kabardey-Balkar ve İnguşetya’da ortaya çıkacak.

Karaçay-Çerkes haber ajansının verdiği bilgilere göre, hedeflenen federal programlar çerçevesinde yedi proje daha yer alacak. Bunların üçü Dağıstan’da, ikisi Kuzey Osetya’da, biri Kabardey-Balkar’da ve biri Karaçay-Çerkes’de olacak.