Kadirov raporunu hazırlayan Yaşin’in arabası arandı

12 Şubat’ta, emniyet güçleri Moskova’da muhalif siyasetçi İlya Yaşin’in arabasını aradı.

Aramanın resmi gerekçesinin silah kontrolü olduğu söylendi. Ancak, Yaşin’e göre emniyet güçlerinin asıl aradığı şey Kadirov hakkında hazırladığı raporun kopyasıydı.

Hazırladığı rapor için materyal toplamak üzere Caharkale’ye de giden Yaşin, raporda sadece açık haber kaynaklarından elde edilen materyallerin değil, özel bilgiler ve fotoğrafların da bulunacağını açıkladı.

12 Şubat tarihinde, saat 15:00’da, İlya Yaşin Facebook hesabından, arabasının Moskova Çevre Yolunda (MKAD) durdurulduğunu açıkladı.

Yaşin, “Bagajda bir pompalı silah olduğuyla ilgili istihbaratları olduğunu söylüyorlar. Soruşturma grubunu bekliyoruz. Sabah polisler anne-babamın dairesine gittiler ve nerede olduğumu sordular. Görünüşe göre Kadirov hakkındaki raporu arıyorlar” diye yazdı.

Yaşin, 16:32’de yapılan kontrolün ardından, emniyet güçlerinin arabada kanuna aykırı bir şey bulamadıkların yazdı.

Yaşin, “Putin ve Savaş raporunun birkaç nüshasını aldılar. Kadirov raporunu aradılar ama bulamadılar” diye belirtti.

İlya Yaşin’in arabasının kontrol edilmesinin ardından “Dojd” televizyonunda aracının bagajında bulunanlar gösterildi. Bagajda sadece, Yaşin’in meslektaşı Boris Nemtsov’un materyallerine dayanılarak hazırlanmış olan “Putin ve Savaş” raporu nüshaları vardı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, PARNAS eş başkanı olan ve Kadirov’u çokça eleştiren Boris Nemtsov, 27 Şubat’ta Moskova’nın merkezinde öldürülmüştü. Davayla ilgili beş Çeçen ve İnguş gözaltına alındı. PARNAS davayla ilgili aralarında Kadirov’un da olduğu üst düzey Çeçen yetkililerin sorgulanmasını istiyor. Soruşturma Kadirov’un sorgulanmasını reddetti.