İşkence Karşıtı Komite başkanı Kalyapin’e saldırı

16 Mart’ta, Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de, “Grozny-City” otelinin girişinde İşkence Karşıtı Komite Başkanı İgor Kalyapin’e bir saldırıda bulunuldu.

Olay, Kalyapin’in arkadaşı Dmitri Utukin tarafından sosyal medyada açıklandı. Utukin’in ifadesine göre, Kalyapin darp edildi ve ona yumurta fırlatıldı. Utukin bunun öncesinde otel yöneticisinin silahlı polislerle gelerek Kalyapin’i otelden çıkardıklarını da yazdı.

Caharkale’de bulunan Radyo Svoboda muhabiri Anton Naumlük saldırı haberini doğruladı. Naumlük’ün verdiği bilgilere göre, Kalyapin’e yumurta, yeşillik ve pasta fırlatıldı, bir kaç defa da vuruldu. Kalyapin saldırıda ciddi bir zarar görmedi.

Saldırganlar yaklaşık 15 kişi idi, yüzleri maskeliydi, ancak görgü tanıklarının ifadesine göre bu kişiler atletik gençlerdi. Hepsi kaçıp saklandı, polisler ise onları kovalamadı, üstelik kim ve ne olduklarını bilmediklerini, kimliklerini tespit etmenin mümkün olmadığını söylediler. İgor Kalyapin’in kendisini polis şubesine götürdüler.

Kalyapin, dün akşam, Ukraynalı Stanislav Klıh ve Nikolay Karpük’un duruşması için gelen gazeteci ve insan hakları savunucuları ile bir görüşme yapacaktı. Otel girişindeki saldırı, yapılacak bu görüşmenin katılımcılarının gözü önünde yaşandı.

Kendisine saldıran kişilerin kendilerini Çeçen ve Müslüman olarak adlandırmaya hakkının olmadığını ifade eden Kalyapin, Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, “Ben, bana saldıranların Çeçen ve Müslüman olmadıklarını düşünüyorum. Böyle davranan kişiler bu isimleri alamaz” açıklamasında bulundu.