İnguşetya ve Çeçenya’da mayın temizleme çalışmaları

RF savunma bakanlığı basın sözcülüğü ve enformasyon idaresinin bugün yaptığı açıklamaya göre, Güney Askeri Bölge istihkam erleri Çeçenya ve İnguşetya’da 3340 hektardan fazla bir alanı mayın ve diğer patlayıcılardan temizledi.

Çalışmalarda yaklaşık 300 tehlikeli patlayıcı bulundu ve etkisiz hale getirildi.

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri mühendislik birliği başkanı Korgeneral Yuri Stavitski’nin ifadesine göre, istihkam erleri 2015 için planlanan iş yükünün yüzde 25 üzerine çıktı.

Mayın temizleme çalışmalarının yürütüldüğü bölgelerin büyük bir kısmının, gelecek yıllarda kayak merkezleri inşa edilecek dağlık alanlar olduğu kaydedildi. Çeçenya’nın İtum-Kalinski ve İnguşetya’nın Ceyrahski bölgelerinde yürütülen çalışmalara 1000 asker ve 70 teknik araç katıldı. Askerlere mayın aramada kullanılan polis köpekleri yardım etti, ayrıca ilk defa robotik sistem “Uran-6” kullanıldı.

Güney Askeri Bölge’den yapılan açıklamaya göre, mayın temizleme çalışmalarındaki cesaret ve özverileri için 246 askere Rusya savunma bakanlığı madalyaları verildi.

2015 için bölgede, ekonomik önemi olan ve tarım alanı için kullanılmak üzere 2600 hektarlık bir alanın patlayıcılardan temizlenmesi planlanmıştı. 2017’ye kadar her iki cumhuriyette 7170 hektar orman arazisinin patlayıcılardan temizlenmesi planlanıyor.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, Çeçenya ve İnguşetya’da mayın temizleme çalışmaları 2012’den beri yürütülüyor. Geçen süre içinde dört bin hektardan fazla alan temizlendi, yedi binden fazla patlayıcı etkisiz hale getirildi.