İnguşetya-Çeçenya işbirliği devam edecek

İnguşetya Başkanı Yunusbek Yevkurov, güvenlik meseleleri de dahil olmak üzere var olan problemleri Rus yanlısı Çeçen hükümeti ile birlikte çözme niyetinde.

Yevkurov İnterfax’a yaptığı açıklamada, “Ramzan Kadirov ile dostluk ilişkimiz var. Elbette bazı problemler var. Bizler var olan problemlerin çözümü için beraber çalışmak istiyoruz” dedi.

Yevkurov, “İnanıyorum ki, bu yıl birlikte bir takım problemleri çözeceğiz. Güvenlik ve daha başka alanlarda da ortak hareket edeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz Pazar günü ülke imamları ile görüşmesinde dile getirdiği, İnguşetya müftüsünün değişimi konusundaki inisiyatifi hakkında Yevkurov, ülke müftülüğünün çalışmalarının etkili olmadığını söyledi.

Yevkurov, “Bence müftü artık iki dönem üst üste çalışınca yoruldu. Kenara konulmaması gereken, üzerinde çalışılması gereken bir takım problemler var. Bu problemlerin müzakere edilip kararlarının alınması gerekiyor. Görüyorum ki, bu konuda hiç bir şey yapılmak istenmiyor, müftüye defalarca söylemiş olmama rağmen sistemli bir şekilde çalışmıyor” dedi.

İnguşetya müftüsü İsa Hamhoyev’in Çeçenya ziyareti hakkında Yevkurov, iki