İngiltere Dışişleri Bakanı: “Putin ve çevresinin mali sırlarını ifşa edebiliriz”

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Putin ve yakın çevresinin mail sırlarını ifşa edebileceklerini açıkladı.

The Telegraph gazetesinde yayınlanan habere göre Philip Hammond “Rusya vatandaşlarının ülkelerinin elitleri hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla, Vladimir Putin ve yakın çevresiyle ilgili mali sırları ifşa edebiliriz. Atacağımız bu adım, Putin’e karşı yürüttüğümüz bilgi savaşının bir parçası olabilir” dedi.

“Rusya Devlet Başkanının ve yakın çevresinin zenginliğini ortaya serebiliriz” diye devam eden İngiliz Bakan, “Putin’in onlarca milyar doları bulan serveti, offshore hesaplar aracılığıyla Londra ve New York’a aktarıldı” iddiasını da ortaya attı.

Putin’in yakın çevresinde bulunan bir çok kişinin 1990’lı yıllarda şaibeli özelleştirmeler sayesinde zengin olduğunu hatırlatan Hammond, “Putin’in yıllık gelirinin 96 bin pound olduğu ve tek bir dairesi ile üç arabasının bulunduğu beyanı beni sadece güldürüyor” diye konuştu.

İngiltere’nin Rusya’ya “dersini vermesi” gerektiğini de belirten İngiliz Bakan açıklamalarını “Rusya’nın saldırgan tavrı, bu ülkenin güvenliğimiz için bir numaralı tehdit haline gelebileceğini gösteriyor. Rusya halkına gerçekte olan bitenleri gösterebiliriz. Rusya’da insanların bu konular hakkında kafa yormaya başlayacaklarına eminim” diye sürdürdü.

Philip Hammond’un ifadeleriyle ilgili Rusya’dan henüz bir açıklama yapılmış değil.