“İmam Magomedov’un tutuklanması provokasyondur”

Memorial İnsan Hakları Merkezi, Hasavyurt “Vostoçnaya” cami imamı Magomednabi Magomedov’a yönelik başlatılan davanın uydurma olduğunu açıkladı ve Dağıstan yönetimini bu davayı durdurmaya çağırdı. İnsan hakları savunucularının verdiği bilgilere göre, imam, ekstremizm ve şiddete açıkça karşı çıkıyor ve gençlerin silahlı örgütlere katılmasını engelliyordu.

Vostoçnaya cami imamı Magomedov, 8 Nisan’da Hasavyurt’ta gözaltına alındı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, bu gözaltı olayı imam emniyete götürülen Müslümanların serbest bırakılmasını istemek için giderken meydana geldi. Güvenlik organlarından yapılan açıklamaya göre, Magomedov, cemaati terör faaliyetleri gerçekleştirmeye çağırdı ve internette “düşmanlık oluşturmaya yönelik materyaller” yayınladı. Mahkeme imamın iki ay tutukluluğuna karar verdi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Memorial, İmam Magomedov’un tüm faaliyetlerinin Dağıstan’da barışı tesis etmeye yönelik olduğunu ve bu gözaltının bir provokasyon olduğunu açıkladı.

Memorial yönetim kurulu başkanı Aleksandr Çerkasov, Eko Moskova radyosu bloğunda, “Memorial İnsan Hakları Merkezinin düşüncesine göre, tüm bu yaşananlar ülkedeki durumun istikrarsızlaştırmasına yönelik bir provokasyon. Magomednabi Magomedov, Hasavyurt selefi cemaatinin barışçıl bir lideridir. O şiddete açıkça karşı çıkmaktadır ve genç Müslümanları dağa veya Ortadoğu’ya savaşmaya gitmekten alıkoymaktadır. Bu yaklaşımı ile İmam Magomedov, insanların hayatlarını korumasına yardımcı oluyordu” diye yazdı.