“Hasavyurt’ta ciddi değişimler olmayacak”

Hasavyurt belediye başkanlığına Zaynudin Okmazov’un atanması, eski belediye başkanı Saygipaşa Umahanov ve Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov’un anlaşmış olduğuna riayet eder.

Okmazov, Umahanov’un maşasıdır. Okmazov, aslında yerli bir işadamı ve Umahanov’un hemşerisi. Her ikisi de Hasavyurt bölgesi Burtunay köyünden, bu köyden çıkan kişilerin Hasavyurt’ta büyük bir etkisi vardır.

Ülke başkanı Abdulatipov, Vzgliad’a verdiği röportajda, Okmazov’un adaylığının ülkenin ilk ismi tarafından da onaylandığnı söylüyor.

Abdulatipov, “Saygidpaşa Umahanov’a herhangi bir problemim sorum yok. Hiç olmadı! Saygidpaşa daha geçen yıl görevinden ayrılmak istediğini söyledi, çünkü çok çalışıyordu. O zaman kendisine çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyledim. Bir kez daha altını çiziyorum, bu onun inisiyatifi. Onunla konuştuk ve belediye başkanlığına birlikte birini bulduk ve görevi yerine getirmesi için atadık” dedi.

Dağıstan başkanı, Çeçenya ile sınır olan Hasavyurt belediyesinde anlaşmazlık istemiyor. Bir liderin bir başka liderle değişimi her zaman anlaşmazlıklara ve problemlere neden olur. Oldukça gizli yapılsa bile.

Bu atamayla ciddi değişimler olmayacak. Anlaşılan Okmazov bir geçiş süreci için seçildi.

Okmazov oldukça tecrübeli bir kişi. Bundan dolayı Hasavyurt’ta bazı gelişimler görmek mümkün olacak.

Kaynak: On Kavkaz – Chernovik gazetesi özel muhabiri Magomed Magomedov