Gürcistan’dan Güney Osetya’ya mesaj

Gürcistan vatandaşları, devlet başkanı ve başbakanı Ağustos 2008 savaşında ölenleri andı. Gürcistan yönetimi müzakereler yardımıyla bölgesel bütünlüğü yeniden inşa etmek gerektiğini açıkladı.

7 Ağustos akşamı Gori’de savaşta ölenlerin anısına mumlar yakıldı, 8 Ağustos’ta Gori kiliselerinde ve Nikozi köyünde anma törenleri yapıldı. Yine 8 Ağustos’ta vatandaşlar Gürcü şehirlerinde savaşta ölenlerin anıtlarına çelenkler bıraktılar.

Gürcistan devlet başkanı ve hükümet temsilcileri Tiflis’teki, Ağustos 2008 savaşında ölen askerlerin defnedildiği mezarlığı ziyaret etti. Yetkililer ölenlerin mezarlarına çelenk bıraktı.

Anma töreninde Gürcistan Devlet Başkanı Georgi Margvelaşvili “Gürcistan’ın birleşmesi için ortak bir politika yürütüyoruz. Bu süreç devam ediyor ve bizzat buna dahilim. Sürecin özü şöyle; Gürcistan birleşmeli. Birleşme çatışma yoluyla değil, sevgi ve dostluk ile olmalı. Bu süreç devam ediyor ve başarılı olacak” dedi.

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili de, eğer ülke bölgesel bütünlüğünü yeniden inşa etmek istiyorsa bunu ancak barışçıl müzakereler yardımıyla yapabilir açıklamasında bulundu.

Garibaşvili, Kazkazki Uzel muhabirine, “Abaza ve Oset kardeşlerimizle müzakereler yoluyla güven inşa etmemiz gerekiyor. Elbette Rusya ile makul sınırlar çerçevesinde işbirliği yapacağız. Ama menfaatlerimiz konusunda prensipli ve sert olacağız. Çünkü Gürcistan bizimdir. Bize atalarımızın bıraktığı yerdir. Gürcistan halkı hiç bir zaman aksini kabul etmeyecektir” açıklamasında bulundu.


Yorumlar