FSB memuru cinayetinde iki zanlı yakalandı

Dağıstan’da FSB memuru cinayetinden iki vatandaş mahkeme önüne çıkacak.

Dağıstan soruşturma komitesi basın sözcülüğü temsilcisi, iki vatandaşın FSB memurunu öldürme ve kanunsuz silahlı örgüte katılma suçlarından mahkeme önüne çıkacağını açıkladı. Ayrıca, sanıklar hakkında, Rusya Ceza Kanunun sekiz maddesinden suçlamada bulunulduğunu ifade etti.

Dağıstan soruşturma komitesi basın sözcülüğü temsilcisi, Chernovik’e yaptığı açıklamada, “2009’da sanıklardan biri Dağıstan’ın Karabudahkent bölgesinde, İbragimhalil Daudov başkanlığındaki terörist oluşuma katılmak istedi. 2010’da bir tanıdığının da içinde bulunduğu terörist gruba katıldı. Sanıklar gruba yiyecek sağladı, konut temin etti, kendi araçlarıyla onları taşıdı ve onlara silah ve patlayıcı taşıdılar” dedi.

Kasım 2010’da sanıkların Rusya FSB şubesi Karabudahkent Başkanı’na düzenlenen suikasta katıldıklarını da ifade eden basın sözcülüğü temsilcisi, “Onlar patlayıcı temin ettiler, Daudov’un talimatıyla FSB mensubunun hizmet aracına patlayıcı yerleştirdiler. 22 Kasım 2010’da sabah 8 gibi FSB şube başkanı görev binasına giderken, sanıklar patlayıcıyı infilak ettirdiler. Patlama sonucunda güvenlik mensubu olay yerinde öldü” açıklamasında bulundu.