Devlet Duma Başkanı Narışkin Kadirov’u eleştirdi

Rusya Devlet Duma Başkanı Sergey Narışkin, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov’un muhalefetle diyalog kurma konusunda parlamentonun alt kanadını örnek alması ümidinde.

Kadirov’un, yakın zamanda muhalifler hakkında söyledikleriyle ilgili bir soruyu cevaplayan Narışkin, “Biliyorsunuz, ben siyasette her zaman açık diyalogdan yana oldum” dedi. Ayrıca, Devlet Duma’da Parlamento Dışı Partiler Konseyinin bulunduğunu da hatırlattı.

Narışkin, “Devlet Duma, muhalefetle nasıl bir diyalog kurulması gerektiği konusunda iyi bir örnektir. Ümit ediyorum ki, bu örnek, Kadirov ve muhalefet arasında ortaya çıkan anlaşmazlığın çözümünde yardımcı olur” dedi.

Rusya insan hakları savunucuları, Kadirov’un muhalefet hakkındaki açıklamalarını ardından, Kadirov’un “bir an önce görevinden alınması gerektiğini’ söyledi ve bu isteklerini dile getirdikleri dilekçeyi bir çok insan hakları aktivisti imzaladı.

Sivil toplumcular, dilekçede, RF cumhuriyeti başkanının, Rusya’nın sivil toplumuna yönelik bu tehdide hukuki olarak izin vermemesi gerektiğini ve demokratik toplumlarda muhalefetin hükümetin ekonomi politikalarını eleştirmesinin normal olduğunu yazdı.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, Kadirov, 12 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “sistem dışı muhalefetin temsilcilerinin halkın düşmanı ve hainler olarak adlandırılması gerekir… ve yıkıcı faaliyetlerinden ötürü sert bir şekilde yargılanmaları gerekir” ifadelerinde bulunmuştu.