Dağıstanlı güreşçi Buda heykeline saldırdı

1 Nisan gecesi, Dağıstan grekoromen güreş takımı sporcusu, Elista şehrindeki Budist tapınağına girerek Buda heykelini kirletti. Sporcu gözaltına alındı. Sporcu hakkında inanç ve vicdan özgürlüğünü ihlalden soruşturma başlatıldı. Mahkeme, 4 Nisan’da sporcu hakkında iki ay hapis cezası verdi. Güreş takımının antrenörü kovuldu ve Dağıstan Spor Bakanı uyarıldı.

Kalmık Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Hongor Elbikov’un yaptığı açıklamaya göre, Elista şehrindeki Budist tapınağında rahipler Buda heykelinin temizlenmesi ve yıkanması ritüelini gerçekleştirdi.

Güreşçinin babası özür diledi.

4 Nisan’da Dağıstanlı sporcunun babası Kalmık halkına yönelik bir mesaj yayınladı ve oğlunun hareketinden ötürü özür diledi, yaşanan olayın iki halkın ilişkilerine etki etmemesini ümit ettiğini ifade etti.

Elista’da  yaşanan olaydan ötürü Dağıstan Başkanı Ramazan Abdulatipov da özür diledi ve bu olayın gereken tepkiyi göreceğini ifade etti.

4 Mart’ta Kalmık Başkanı Aleksey Orlov’un resmi sitesinde yayınlanan Abdulatipov’un mektubunda, “Tüm Dağıstanlılar ve kendi adıma yaşanan olaydan ötürü üzüntülerimi ifade ediyor ve özür diliyorum. Hiç şüphesiz bu olay Dağıstanlılar arasında da kınanacaktır. Maalesef cehalet, kültür eksikliği ve düşük eğitim halen bu tür utanç verici eylemlere neden oluyor” ifadeleri yer alıyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Kalmık Budistleri başkanı da Dağıstan halkına, yaşanan olayla ilgili özür dilemelerinden dolayı teşekkür etti.