Dağıstan’da IŞİD saldırıları

Milli Antiterör Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Dağıstan’da güvenlik organı mensupları bir terör eylemine engel oldu.

Dün akşam asker konvoyuna gerçekleştirilen saldırıdan sonra istihbarat hizmetleri Kafkasya’nın anayollarındaki kontrolleri sıkılaştırdı. Alınan önlemler sonucunda polisler Derbent yönünde giden şüpheli bir araç fark ettiler ve durdurmaya çalıştılar. Ancak aracın sürücüsü dur talebini reddetti ve araç havaya uçtu.

Milli Antiterör Komitesi, “Kovalamacanın sonucunun boşuna olacağını anlayan haydutlar patlayıcıyı infilak ettirdiler, sonucunda güçlü bir patlama meydana geldi. Burada suçluları takip eden polislerden biri ağır bir şekilde yaralandı ve hayatını kaybetti” açıklamasında bulunuldu.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, 30 Mart’ta Dağıstan’ın Novıi Huşet isimli yerleşim yerinde polis konvoyunun yolunda meydana gelen patlama sonucunda bir polis öldü, iki polis de yaralandı. Konvoyda içinde 13 polisin bulunduğu iki zırhlı araç bulunuyordu. Fars News Agency’nin verdiği bilgilere göre, bu saldırıyı IŞİD gerçekleştirdi ve saldırıda 10 asker hayatını kaybetti.