Dağıstan Abhazya ilişkileri güçleniyor

Kuzey Kafkasya Federal Bölge İnşaatçılar Birliği yönetimi Abhazya’da görüşmelerde bulundu.

Mahaçkale’de bulunan Kuzey Kafkasya Federal Bölge İnşaatçılar Birliği yönetimi, yaptığı Abhazya ziyaretinde, inşaat ve enerji kompleksleri temsilcileriyle, eğitim ve bilimsel kuruluşların temsilcileriyle, Fransa, Türkiye ve Orta Doğulu yatırımcılar ve Abhazya ekonomisi uzmanlarıyla görüşmelerde bulundu.

Kuzey Kafkasya Federal Bölge İnşaatçılar Birliği temsilcileri, yatırım forumuna, Abhazya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Yardımcısı Vitali Gabniya’nın ve “Barış için Doğu-Batı” sosyo-ekonomik programına destek derneğinin başkanı Diana Bunkina’nın daveti üzerine katıldılar. Forum çerçevesinde Birliğin Başkanı Ali Şahbanov, bölgedeki sanayileşmeyi ve yenilikçi inşaat teknolojisini anlattı. Kuzey Kafkasya Federal Bölge İnşaatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Zapir Akayev, inşaat alanında nitelikli kadronun önemi hakkında bir konuşma yaptı.

“Vatan” Sanayici ve İşadamları Birliği Başkanı, N. İ. Baybakov Vakfı Genel Müdürü, Kuzey Kafkasya Federal Bölge İnşaatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Gaci Gaciyev, forumda, Abhazya Cumhuriyeti için hidrolik mühendislik geleceği ile ilgili bir tebliğ sundu.

Abhazya cumhuriyeti yönetimi, projelerin Abhazya’nın sosyo-ekonomik gelişimi için kullanılacağı ilgili açıklamaları olumlu karşıladı. Bunun dışında, Abhazya’nın ekonomik gelişimine katkıda bulunacak anlaşma tasarıları hazırlandı.

Ria Dagestan haber ajansının verdiği bilgilere göre, toplantı sonunda “Barış için Doğu-Batı” derneği adına foruma katılan bazı Dağıstan şirketi temsilcilerine, Abhazya’da yatırım projesi yapma davetiyesi verildi.