Cohar Tsarnayev’in avukatı, müvekkilinin Boston eylemine katıldığını kabul etti

Cohar Tsarnayev’in avukatı mahkemenin ilk duruşmasında, müvekkilinin Boston maratonundaki bombalı saldırıya katıldığını kabul etti.

15 Nisan 2013’de Boston maratonu esnasında düzenlenen bombalı saldırıda üç kişi öldü, 282 kişi yaralandı. Eylemin ardından polis Cohar ve Tamerlan Tsarnayev kardeşleri yakalamaya çalıştı. Amerikalı soruşturma organlarına göre, kardeşler silahlı direnişte bulundu, çatışma sonucunda Tamerlan Tsarnayev öldürüldü. Savcılık Cohar Tsarnayev için idam istiyor, kendisi ise suçlamaları kabul etmiyordu.

5 Ocak’ta Boston’da Tsarnayev davası görüşülmeye başladı. İlk etap oturum jürisinin seçimi oldu. Jüride 10 kadın, 2 erkek 12 asil ve 6 yedek üye yer alıyor.

Mahkemenin ilk oturumu dün gerçekleştirildi. Boston’daki mahkemede iddia makamı temsilcileri ve savunma, jüri için davayı anlattı. Avukat Judy Clarke sanığın kardeşi Tamerlan’ın terör eylemini planladığını ve gerçekleştirilmesine Cohar’ı da dahil ettiğini jüriye anlattı.

Davayı izleyen gazeteci Fatima Tlisova duruşma esnasında twitter’den avukat Judy Clarke’in ifadelerini paylaştı: “Savunma iddia makamına bir çok açıdan katılıyor. Kardeşler bombayı patlattı, bir görevliyi öldürdü ve Watertown polisi tarafından vuruldu”.

Tlisova’nın aktarımıyla avukat açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “İçinde bomba olan sırt çantasını çocuğun ayakları altına koyan, videodaki kişinin Cohar olmadığını iddia etmiyoruz”.

Fatima Tlisova’nın ifadesine göre, Tsarnayev’in avukatı ayrıca, müvekkilinin kardeşi Tamerlan’ın planını takip ettiğini belirtti. Avukat Clarke, “Cohar’ı radikalleştiren ve plana dahil eden Tamerlan idi. Her şeyi o planladı, tüm bileşenleri o satın aldı, polisi o öldürdü” dedi.

Jüriye, Tamerlan Tsarnayev’in kardeşi üzerindeki etkisinin ‘tartışılamaz’ olduğunu kaydeden avukat, Çeçen geleneklerinde küçük kardeşin büyüğüne bağlılığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.