Çinli bürokrat Kadirov’u öve öve bitiremedi

Çin Halk Cumhuriyeti ve Çeçenya arasındaki ilişkiler, ekonomik alanın yanında, güvenlik alanında da geliştirilecek.

Çin, terörizmle mücadelede Çeçenya tecrübesini kullanma niyetinde. Konuyla ilgili açıklamayı, Çin Komünist Parti Merkez Komitesi politbüro üyesi Men Tszyançju, Çeçenya başkanlığını geçici olarak yürüten Ramzan Kadirov ile gerçekleştirdiği görüşmede yaptı.

Tszyançju’nun ifadesine göre, Çeçenya Cumhuriyeti, terörizmle mücadelede tüm dünya için örnek alınması gereken bir örnek.

Çin Komünist Parti Politbüro üyesi Tszyançju, “Tüm dünya iyi biliyor ki, cumhuriyetiniz bir zamanlar terörizm ve şiddet suçlarından çok ciddi şekilde zarar gördü. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in güçlü yönetimi ve sizin başkanlığınız önderliğinde bölgenin görüntüsü köklü şekilde değişti. Şehirler bir harabeydi ve çok zor zamanlardı. Şimdi ise tamamıyla farklı bir görüntü görüyoruz. Modern şehirleriniz çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Burada sosyal ve toplumsal düzen sağlanıyor. Halk mutlu bir yaşam sürüyor” dedi.

Çin heyeti temsilcisi, Çin ve Rus halkları arasında dostluğun bundan sonra da sağlamlaşacağını belirtti. Rus yanlısı Çeçenya başkanını, “çok sağlam ve kararlı bir kişi” ve “milli kahraman” olarak adlandıran Tszyançju, Ramzan Kadirov’u Çin’e davet etti.

Çin heyeti ve Kadirov arasındaki görüşme, bu hafta Caharkale’de yapılmakta olan yedinci uluslararası güvenlik konseyleri temsilcilerinin toplantısı çerçevesinde gerçekleşti. Görüşmelere dünyanın 77 ülkesinden birçok heyet katıldı.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, forum çerçevesinde Kadirov’un İran, Mongolya, Azerbaycan, Marokko, Nikaragua ve Kuveyt heyetleri ile de görüşmeleri oldu.