Çerkes bahçelerine ikinci bahar geldi

Adıgey’de eski Çerkes bahçelerini canlandırma projesi hayata geçiriliyor.

9 Eylül’de Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi Ekoloji Fakültesinde, profesör Y. İ. Suhorukih başkanlığında, “Eski Çerkes bahçeleri rekonstrüksiyonu” başlıklı bir toplantı yapıldı.

Adıgey’deki eski Çerkes bahçelerini canlandırma projesi, Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi ile “Naslediye” Vakfı tarafından organize edilecek.

Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi basın sözcülüğünün Natpress’e yaptığı açıklamaya göre, proje birkaç aşamada gerçekleştirilecek. Açıklamada, bu aşamalar şu şekilde sıralanmakta: Adıgey Cumhuriyeti kültür mirasının korunması, bahçe yetiştiriciliğinde yeni teknolojilerin oluşturulması ve bunu uygulayabilecek uzman kadronun hazırlanması ve son olarak Adıgey Cumhuriyeti’nde etnografik ve tarımsal turizmin gelişmesi.

Çalışma planına uygun olarak Haziranda Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi öğrenci ve çalışanları “Çerkes Bahçesi”ni yapmaya başladılar. Bahçe, Maykop-Guzeripl yolunun 30 km uzağında bulunuyor. Alanın incelenmesi sonrası, dikilecek fidanların aşısı yapıldı. İkinci aşılamada, Kıyı Boyu Şapsığ köyleri Psebe ve Aguy-Şapsığı’dan ve Tuapse’deki Novomihailov kasabasından getirilen elma ve armut cinsleri kullanıldı.

Ağustos’ta profesör Suhorukih başkanlığında tatlı kestane ve fındık gen havuzu oluşturma çalışmaları yürütüldü. Eylül-Ekim’de seçilen genlerin meyve analizleri ile ekim için tohum hazırlıkları yürütülecek.

9 Eylül’de yapılan toplantıda, projenin kültürel değerinin arttırılmasına yönelik fikirler de tartışıldı. Adıgey Cumhuriyeti’nden sanatçı ve kültür elçisi A. M. Bersirov, bahçenin kurulacağı bölgede bir de etnografya müzesinin kurulmasını ve burada Adıgelerin bahçecilik tarihlerinin anlatılmasını önerdi.

Naslediye vakfı müdürü G. K. Çemso, “Eski Çerkes bahçelerinin rekonstrüksiyonu” projesinin gelecek 10 yılda gerçekleştirileceğini ifade etti ve gelecekte proje çerçevesinde bahçe alanında, Adıge geleneksel avlularında bulunan, demirci ocağı ve ahır gibi yapıların kurulacağını, böylece misafirlerin Adıgey halkının gelenek ve göreneklerini tanıyabileceklerini kaydetti.