Çeçenya’dan IŞİD’e 405 kişi gitti

Suriye’deki savaş başladığından beri, savaşa katılmak için Çeçenya’dan gidenlerin sayısı 400’ü geçti.

Çeçenya İçişleri Bakanlığı temsilcisi konuyla ilgili açıklamasında “Elimizdeki bilgilere göre, Suriye’de IŞİD için savaşmaya, savaşın başından beri gidenlerin sayısı 405’i buldu. Bunlardan 104’ü öldü, 44’ü geri döndü, geri kalanının başına ne geldiği ise bilinmiyor” dedi.

Suriye’deki savaşa katılanlarla ilgili 88 dava açıldığını açıklamalarına ekleyen İçişleri Bakanlığı temsilcisi, dönenlerin bazılarının mahkum edildiğini, bazılarının da cezasını çekip özgürlüğüne kavuştuğunu söyledi.

Çeçenya İçişleri Bakan Yardımcısı Apti Alaudinov’un ifadesine göre de son zamanlarda ülkenin farklı bölgelerinden çocukları IŞİD’e katılan veya katılmayı düşünen birçok aile başvuruda bulundu. Gençlerin Suriye’ye gidişiyle ilgili ciddi bir çalışma yürüttüklerini belirten Alaudinov “Her gün bu yönde çalışmalarımız oluyor. Muhaberat, gidilen yollar ve hareket kanalları konusunda bilgilerimiz güvenilir. İnsanlar çocukları için bize başvuruyor. Biz de onlara çocuklarının geri gelmesi için yardımcı oluyoruz” dedi.