Çeçenya’da Rus yanlısı bayram

5 Ekim’de Çeçenya Cumhuriyeti’nde üç bayram birden kutlandı; Grozni Günü, Çeçenya Gençlik Günü ve Öğretmenler Günü.

5 Ekim’de Caharkale’nin 197. kuruluş yıldönümü kutlandı. Resmi törenler, “Askeri Zafer Şehri” anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı. Bu törene, Çeçenya parlamento başkan yardımcısı Şaid Jamaldiyev, Caharkale belediye başkanı Muslim Huçiyev, Askeri Zafer Şehirleri Birliği genel müdürü İgor Sungurov, komşu bölgeler ve başka ülkelerden gelen misafirler katıldı.

Caharkale belediye başkanı Huçiyev konuşmasında, Rusya’nın Almanya ile savaştığı yıllarda Caharkale’nin Hitler Almanyası ile savaşta stratejik önemi olan bir yer olduğunu, faşist saldırganları bombalayan Sovyet uçak ve tanklarına sürekli yakıt ikmali gerçekleştirdiğini ifade etti. Ayrıca, “Düşman, Grozni’ye yürüdüğünde, herkes şehrini onurlu bir şekilde savundu” dedi. Huçiyev’in ifadesine göre, on binlerce Çeçen Büyük Vatan Savaşı’nda cephede düşmanla cesurca savaştılar.

RF Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararıyla Caharkale’ye “Askeri Zafer Şehri” onursal unvanı verildi.

Huçiyev, tüm Caharkaleliler adına Putin’e, Caharkale vatandaşlarının kahramanlığına önem verdiğinden ötürü, aynı zamanda şehrin bugünkü haline gelmesindeki büyük katkılarından ötürü Ramzan Kadirov’a da şükranlarını ifade etti.

Askeri Zafer Şehirleri Birliği genel müdürü İgor Sungurov törende tüm katılımcıları kutlanan bayram dolayısıyla tebrik etti ve bu günün tüm Çeçenya vatandaşları için önemli olduğunu, çünkü Caharkale’nin kuruluş yıldönümünü ilk defa “Askeri Zafer Şehri” statüsüyle kutladığını ifade etti.

Sungurov, “Şehrinize böylesine önemli bir unvan Faşist Almanlara karşı kazanılan Büyük Zafer’in 70. yıldönümünde, Vatanın özgürlüğü ve bağımsızlığı için mücadele eden Caharkale savunucularının cesareti, metaneti ve kahramanlığı için verildi” dedi.

Sungurov ayrıca, Caharkale’nin 2015’de Askeri Zafer Şehirleri statüsü kazandığını ifade etti ve “Bu, hepimiz için büyük anlam ifade ediyor. Hepinize  barış, mutluluk, iyilik ve refah diliyorum” dedi.

Resmi yetkililerin konuşmalarının ardından Rusya ve Çeçenya marşları çalındı, ardından devlet bayrakları göndere çekildi.

Caharkale’de “Çeçenya’nın Kalbi” merkez camisi yakınlarındaki meydanda binlerce kişi toplandı, vatandaşlar için burada bir konser verildi.

Grozni İnform’un verdiği bilgilere göre, bayram dolayısıyla fuar, spor yarışmaları, motor yarışları ve kültürel programlar gerçekleştirildi.

Akşam saatlerinde de devam eden törenler, Sunja nehri kıyısındaki yaz amfi tiyatrosunda tanınmış sanatçıların katılımıyla düzenlenen konser ve havai fişek gösterisi ile sona erdi.