Caharkale’de 400 metrelik gökdelen inşaatı

Caharkale’nin merkezinde, Rusya ve Avrupa’nın en yüksek binası olacak olan “Ahmet-Tower” isimli gökdelenin kazı çalışmaları başladı.

Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov’un babası Ahmed Kadirov’un adının verileceği gökdelenin inşa edilme fikri ilk olarak Eylül 2013’de çıkmıştı. İnşaatın yabancı sermaye desteği ile yapılacağı özellikle belirtilmiş, inşaat için belirlenen bütçe 120-150 milyon dolar olarak belirlenmişti.

İnşaat çalışmalarına, Dubai’de 830 metrelik “Halife Burcu” gökdelenini inşa etmiş olan Birleşik Arap Emirlikleri’nden Emaar Properties şirketi teknik ve finansal destekte bulunuyor. İnşaat, Sunja nehri kıyısında Grozny City karşısında 19 hektarlık bir alanda yürütülüyor. Eski Çeçenya gözetleme kulesi stilinde inşa edilecek gökdelenin yüksekliği 400 metre olacak. Kulede ofisler, 500 odalı bir otel, Ahmet Kadirov müzesi, sağlık kompleksi, eğitim merkezi, panoramik manzara sunan restoranlar, sinemalar, 100 daire ve havuzlar olacak. Kulenin ayrıca seyir ve helikopter pistleri olacak.

Caharkale belediyesinde çalışan bir memurun 27 Ocak’ta Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamaya göre, temel kazı çalışmalarında yaklaşık 100 kişi ve 12 özel teknik araç kullanılıyor.

Çeçenya vatandaşları bu tarz büyük inşaatlara genellikle olumsuz yaklaşıyor. Vatandaşların düşüncesine göre cumhuriyetin, özellikle de ekonomik kriz döneminde öncelikli olarak fabrika ve işletmelere ihtiyacı var. Bu konuyla ilgili olarak Çeçenyalı Saypti, “Yönetimimizin yürüttüğü bu büyük inşaatların hepsine olumsuz yaklaşıyorum. Caharkale, Gudermes, Argun ve Şali’de bu tür yüksek binalara, 10, 15 ve 20 bin kişilik camilere, kayak merkezlerine, eğlence merkezlerine, sanat evlerine vs.  milyon dolar ve milyar rubleler harcanıyor. Bunlar, nüfusumuzun yarısı işsiz otururken, her gün zam üstüne zam yapılırken yapılıyor. 400 metrelik gökdeleni ben ne yapacağım? Bu parayla fabrika inşa edin, bana o fabrikada iş verin daha iyi. İşte o zaman anlarım ve kabul ederim. Şimdi ise diğer binlercesi gibi benim için de bu boşa para harcamaktır” açıklamasında bulundu.