Birleşik Abhazya Partisi yeni liderini seçti

Abhazya Cumhuriyeti “Birleşik Abhazya” Partisi’nin genel başkanlığına Sergey Şamba seçildi. Başkanlık seçimleri 27 Ocak’ta partinin VI. kongresinde yapıldı.

Birleşik Abhazya Partisinin yeni başkanı yaptığı konuşmada, partinin önündeki hedef ve görevleri anlattı. Şamba, konuşmasında, Abhazya’da bazı reformlar yapılması gerektiğini ve Abhazya-Rusya ilişkilerinin gelişitirilmesine devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

Şamba, “Toplumumuzda nesiller arası fikir birliği gerekli. Bu fikir birliği, iç ve dış problemlerimizle baş edebilmek için lazım. Birleşik Abhazya Partisi 2017’de yapılacak parlamento seçimlerine ciddi şekilde hazırlanmayı düşünüyor Seçimlere, Abhaz toplumuna sunabileceği şeyleri olan modern bir parti olarak girmek niyetindeyiz” dedi.

Birleşik Abhazya Partisi 2004’de kuruldu. Aynı yıl devlet başkanlığı seçimlerinde, o dönemi parti başkanı Sergey Bagapş’ı aday olarak gösterdi. Bagapş, muhalefetten çıkan tek adaydı.

27 Ocak 2009’da, Birleşik Abhazya, siyasi partiye dönüştürüldü ve başkanlığına Daur Tarba geldi. Ekim 2015’de Tarba başkanlık görevini bıraktı.

Sputnik Abhazya’nın verdiği bilgilere göre, Birleşik Abhazya Partisin yeni başkanı Sergey Şamba 15 Marta 1951’de Gudaut’ta doğdu. 1997-2010’da Abhazya Dışişleri Bakanlığı yaptı. Şubat 2010’dan Eylül 2011’e kadar Abhazya Bakanlar Kurulu başkanlığını yaptı. 2004 ve 2011’de Abhazya devlet başkanlığına adaylığını koydu. Aralık 2014’de Sergey Şamba milletvekili seçildi. Şamba, aynı zamanda, Abhazya Cumhuriyeti dövüş sanatları birliği başkanı.


Yorumlar
  1. Saim Tuc Bic-ra

    Sayın Sergey Şanba’yı Dışişleri bakanlığı döneminde Türkiye’ye gelişleriyle ve önünü gören dengeli bir devlet adamı olarak tanıdım. Parti Başkanlığına seçilmiş olmasına sevindim. Başarılar diliyorum.