Adollo Aliyev hayatını kaybetti

Direnişçilere katılmaktan yargılanan Dağıstan’lı şair Adallo Aliyev 83 yaşında  hayatını kaybetti.

Bir kaç yıl önce yer altı direnişçi gruplara katılmaktan yargılanan şair, gazeteci ve yazar Adollo Aliyev 30 Ağustos’ta hayatını kaybetti. Adollo Dağıstan’ın Kumtorkalinsk bölgesi Novaya Urada köyünde defnedildi.

Dağıstan Kültür Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Adollo Aliyev ardında Avarca ve Rusça 30’un üzerinde kitap bıraktı. En çok bilinen eserleri “Ateş Kuşu”, “Elmas Üzengi” ve “Canlı Tanık”. Adollo’nun eserlerinden bazıları yabancı ülkelerde de yayınlandı. Şairin 20 kadar şiiri bilinen şarkılara dönüştü, şu anda Dağıstan’da Adollo’nun seçme eserleri yedi ciltte yayına hazırlanıyor.

Kültür Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü mezunu Adollo Aliyev, edebiyat dergilerine editörlük yaptı ve aktif toplumsal ve siyasal bir yaşam sürdü. Dağıstan Yazarlar Birliği’nde Avar bölümünün başkanlığını yaptı ve anadiline devlet statüsü verilmesi konusunda çalıştı. Perestroyka’yı aktif olarak destekledi, 1980’li yılların ortasında Avar sosyo-politik ve kültür-eğitim birliği “Cemaat”e başkanlık yaptı.

1990’lı yıllarda İçkerya ve Dağıstan halk kongresinin başkanları arasında yer aldı (kongrenin başkanlığında Şamil Basayev vardı). 1999’da Hattab ve Basayev’in başkanlığındaki Dağıstan seferi öncesinde Aliyev yurttaşlarına direnişçileri desteklemeleri çağrısında bulundu. Bu çağrının ardından şair hakkında federal ve uluslararası arama ilan edildi. Beş yıl Türkiye’de yaşadı. 2004’de şair-edebiyatçı Adollo o zamanın Dağıstan Başkanı Magomedali Magomedov’dan özür diledi ve anavatanına dönmesi konusunda yardım talebinde bulundu. Aynı yıl içinde Aliyev geri dönüş izni aldı ve itirafta bulundu. Dağıstan’a dönüşünün ardından şair, hükümeti devirme propagandası ve direnişçilere katılma suçlarından 8 yıl hapis cezasıyla yargılandı. Aliyev son yıllarını Kumtarkalinsk bölgesinde geçirdi. Ailesine emniyet güçlerince baskı yapıldığını açıkladı, 2012’de vahhabi olarak listelere adının konduğunu da açıkladı.

Edebiyat eleştirmeni ve sivil toplumcu Miyasat Muslimova Kavkaz Versia’ya yaptığı açıklamada, “Adollo şu anda Kafkasya’nın en büyük şairi, çünkü Adollo Kafkasya ruhunu taşıyordu” dedi.


Yorumlar