Adıgey’de Ukraynalı mülteciler

Adıgey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov ile Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları ve Sivil Toplum Gelişimi Konseyi (SPÇ) üyesi Aleksandr Brod görüşmede bulundu.

Seçmen haklarına riayet, ekstremizmle mücadele ve ekonominin gelişimi konularının görüşüldüğü toplantıya Adıgey Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nurbi Samogov da katıldı.

Brod, sekiz yıldır seçim kampanyalarının yürütülmesini gözlemleyen “Sivil Kontrol” birliğinin faaliyetleri çerçevesinde Adıgey Yüksek Seçim Kurulu, Federal Ceza İnfaz İdaresi, Adalet Bakanlığı ve aktivistler ile görüştüğünü ifade etti. Aleksandr Brod, Adıgey’in Rusya’daki ortak seçim gününe hazır olduğunu ifade etti ve RF Devlet Duma seçimlerinin yapılacağı gelecek yıl, seçimlerden önce gözlemci ve gazeteciler için eğitim amaçlı seminerler yapılmasını teklif etti.

Adıgey Devlet Başkanı Thakuşinov, Adıgey’de seçimlerin geleneksel olarak dürüst ve şeffaf şekilde gerçekleştiğini, seçmenler ve adaylardan gelen herhangi bir şikayet olmadığını, federal merkezden de uyarı gelmediğini ifade etti. Seçim kampanyaları da kanunlara uygun şekilde yürütülüyor.

Görüşmede Brod ayrıca, Rusya Devlet başkanlığı bünyesindeki milletler arası ilişkiler konseyi üyesi olarak şu anda radikal milliyetçiliğin engellenmesi konusunda çalıştığını, yuvarlak masa toplantıları planlandığını açıkladı. Brod, Adıgey’de milletler arası ilişkiler alanında durumun stabil olduğunu da belirtti.

Thakuşinov, Adygheya’ya yaptığı açıklamada, “Tüm gayretimiz Adıgey’in, Güney Rusya’nın ve genel olarak Rusya’nın refahına yöneliktir. Bu konuda ilgili tüm kuruluşlarla işbirliğindeyiz ve yapıcı önerileri duymaya hazırız. Ziyaretinizden dolayı teşekkür ederim. Rusya devlet başkanlığı sivil toplum ve insan hakları gelişimi konseyi ile çalışma tecrübelerimiz gösterdi ki, konsey bünyesinde şu veya bu alandaki yetersizliği ifade etmekle kalmayıp, sorunların giderilmesi konusunda çözüm yollarını da gösteren profesyoneller bulunuyor” dedi.

Görüşmede Ukraynalı mülteciler meselesi ele alındı. Adıgey Devlet Başkanı, cumhuriyet olarak bu konuda aldıkları tüm sorumlulukları yerine getirdiklerini ifade ederek, “Çocuklar okullar ve anaokullarında okuyor, gençler mesleki eğitimlerini alıyor ve çoğu Ukraynalı mülteci bir iş sahibi oldu” dedi.

Ukrayna’daki savaşın başından beri Adıgey’e yaklaşık 1500 mülteci geldi. Geçen yıldan beri Adıgey göç listelerinde 8,5 bin Ukrayna vatandaşının adı yer aldı. Şu anda 106 Ukraynalı göçmen Adıgey’de Rusya Federasyonu vatandaşı oldu, geçici ikamet talebiyle Rusya’ya 1359 Ukraynalı başvurdu, 1174 kişi ise mülteci statüsü aldı.