Adıgey’de 21 Mayıs programı onaylandı

Adıgey’de 21 Mayıs sürgününü ve savaş kurbanlarını anmak için yapılacak törenlerin programı onaylandı.

Adıgey milli işler, yurttaşlar ve medya ile ilişkiler komitesinden yapılan açıklamada “Devlet yürütme organları, belediyeler, devlet kurum ve kuruluşlarının önerileri göz önünde bulundurularak plan oluşturuldu” denildi.

Onaylanan plan çerçevesinde Maykop ve Adıgey yerleşim yerlerinde beş ayrı bölümde 56 etkinlik düzenlenecek. Resmi törenler, bilimsel çalışmalar, eğitim kurumu projeleri, kültür kurumları çalışmaları ve medya projeleri bu programların arasında yer alıyor.

2016’da Rusya-Kafkasya savaşlarının bitişinin 152. yıldönümü. Maykop, Adıgeysk, ilçe merkezleri ve köylerde törenler ve anma programları düzenlenecek.

Komiteden verilen bilgilere göre, 21 Mayıs anma programı çerçevesinde Rusya-Kafkasya savaşları tarihi konulu toplantılar, müzik geceleri, film gösterimleri ve sanatsal yarışmalar düzenlenecek.

Adigea Today’in verdiği bilgilere göre, Adıgey devlet okullarında “XIX. yüzyıl Rus-Kafkas savaşı kurbanlarını anma ve yas günü” konulu kompozisyon yarışması düzenleneceği ilan edildi. Yarışma Adıgey Eğitim Bakanlığı ve geri dönüşçülere sivil yardım vakfı tarafından oluşturuldu.