Adıgey ve Krasnodar Kraylı din adamları eğitime başladı

Adıgey ve Krasnodar Kray Din İdaresi temsilcileri 25 Mayıs’ta Maykop’a gelerek, gençlerin dini-ahlaki eğitimi ile ekstremizmle mücadele programı üzerine görecekleri eğitime başladılar.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Eğitim, Adıgey ve Krasnodar Kray Din İdaresi tarafından organize edildi. Eğitim kurslarına hem Adıgey hem Krasnodar Kray’dan 45 imam ve molla katılıyor” denildi.

Din adamları ile görüşen Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov, gençlerin tehlikeli akımlara kapılmadan bir din eğitimi almalarının önemini vurguladı.

Adıgey Başkanı Thakuşinov, “Bizim en önemli başarılarımızdan biri barışı tesis etmemiz ve etnisiteler arasında uzlaşma sağlamamızdır. Bu, yönetim organlarının genç neslin dünya bakışını şekillendirmesinin ve ekstremist dini akımlarla mücadelede önemli rol oynayan dini kuruluşlarla yapıcı işbirliğinin bir sonucudur. Bunun için geleneksel İslam’ı yaşamak, dini gelenekler tekdüzeliğine riayet etmek, bilgili din adamlarının hazırlanması önemlidir” dedi.

Adıgey ve Krasnodar Kray Din İdaresi’nin verdiği bilgilere göre, eğitim çerçevesinde, gençler arasında ekstremizm ve terörizmin engellenmesi ve Müslümanların pozitif sosyal projelere dahil edilmesi konusunda çalışmalar olacak.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, Kurslar Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi eylem planı çerçevesinde İslam Kültürü, Bilim ve Eğitim Vakfının desteği ile gerçekleştiriliyor.