Adana Çerkes Kültür Derneği Özür Diledi

Adana Çerkes Kültür Derneği, 6 Haziran 2015’de düzenledikleri yıl sonu gösterisinde Türkiye, Çerkesya, Osetya ve Abhazya bayraklarının yanında Çeçenya’yı temsilen Kadirov rejiminin kullandığı bayrağa yer vermişti. Bunun üzerine Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu, Adana Çerkes Kültür Derneği ile bu derneğin üyesi olduğu Kafkas Dernekleri Federasyonu’na (Kaffed) kınama mesajı göndermişti. Adana Çerkes Kültür Derneği bu kınamaya verdiği yanıtta bayrağı sehven kullandıklarını söyleyerek özür diledi.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu’nun sitesinde yer alan habere göre, Adana Çerkes Kültür Derneği’nin Başkanı İsmail Güneş’in yaptığı açıklama şöyle:

“Samimiyetle belirtmek isterim ki, Adana Çerkes Kültür Derneği gecesinde derneğimizde yer alan ve geçmişte kullanılan bayraklarımız sahne düzenlemesi yapılırken görevli arkadaşlarca asılmıştır. Bunda en ufak art niyet olmayıp tam aksine Çeçen halkı ile birlikteliğimizi ve dayanışmamızı ifade etmek amacı taşımaktaydı. Tüm Çeçen kardeşlerimiz tarafından bilinmesini isteriz ki, Adana Çerkes Kültür Derneği üyelerinin bildiride ifade edildiği üzere ‘bir yönetimi meşru kılmak’ gibi bir amacı ne geçmişte, ne bugün ne de gelecekte olamaz. Derneğimizde üye olarak bulunan tüm kesimlerle samimi duygularla birlikte yaşamak, birlikte üretmek ve toplumuza fayda sağlayacak işler yapmak arzusundadır. Yüzyıllardır derin acılar çeken Çeçen halkının her zaman yanındadır. Ortak acıda ve sevinçte yoğrulmuş halklarımızın gönülden gelen bağları artarak sürecektir.”

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu Ahmet Özdeş ve İsmail Güneş yaptıkları görüşmeden, bundan sonraki süreçte verimli ve etkin işbirliği içinde olma arzularını belirterek ayrıldılar. Ayrıca bundan sonra aynı hatanın tekrarlanmaması için Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu, Adana Çerkes Kültür Derneği’ne bir adet büyük boy Çeçen bayrağı hediye edecek.


Yorumlar
  1. isa elagöz

    Konunun detayları araştırılmadan ve sağlıklı bilgi alınmadan kınanmasını doğru bulmadığımı bilmenizi isterim.İnsanları veya stk ları kınamak bu kadar basit olmamalı teknoloji çağında yaşıyoruz.En azından aranarak bilgi alınabilirdi.Görüldüğü üzere gözden kaçan bir durum olmuş İsmail başkan gerekli açıklamayı yapmış ve özür de dilemiş kınama yazısı paylaşılmadan önce de bilgisi olsaydı.Aynı açıklamayı yine yapardı.Saygılar

  2. Refik Ozdemir

    Hangi bayrak hakiki, bunu kim belirler.Bu konsolos oldugunu iddia eden kisi veya kisilerin birde baskonsolslari olmali, kimdir ve adi nedir.Hala Cecenya disinda bazi kesimler rant icin cecen halkina buyuk acilar vermis savasin kullerini kullanmak istiyorlar..Hosumuza gitse de gitmese de iyisiyle eksigiyle bir cecenya var. Bizler 2 savas yasadik cok insan kaybettik herseyimiz yasndi yikildi magduz olduk. Yeter artik, birileri cebini dolduracak diye kullenmis bir savasin alevlenmesine calismasinlar..

  3. Bayrağı gördüğümde görevli arkadslarimdan birinine bu ne? Olmamış bu şeklinde yumuşak bir tepki gösterdim. Dernegimizin üst kattaki sekreterya odasının kapısının arkasında bir adet çeçen bayrağı vardı. Sanırım gözden kaçmıs..

  4. Adana Çerkes Derneğinin “özürü kabağatinden büyük,kabağati özüründen büyük” Kadirov çeçenistanın bayrağını veya İçkerya nın asması bir kabağat ,özürü daha büyük kabağat…

  5. Refik Ozdemir bey, parayi cebine dolduran Ickerya’yi destekleyenler mi yoksa su anda Cecenistan’i yoneten o cumhurbaskani musveddesi mi? Sanirim Cecensiniz. Oyleyse lutfen milletimizin tarihini, bugununu, bir de o cumhurbaskani musveddesini ve yaptiklarini bir arastirin, neyin ne oldugunu ogrenin. Grozny’nin ve Cecenistan’in genelinin savastan sonra kisa bir surede kullerinden dogmasini saglayip sehir merkezine Osmanli mimarisi esintili koca bir cami, luks gokdelenler, yeni ve genis caddelerde turlar atan pahali arabalar icin ne Islama ne insanliga sigmayan isler yapan bir adami desteklemek ne Cecenlige sigar ne Muslumanliga. Onlarin hepsi Rusya ve Putin yalakaligiyla elde edilmis gosteris unsurlarindan baska hic bir sey degil. Bunun icin mi savasti atalarimiz? Bas dusmanimiza yalakalik, kolelik yapalim diye mi dagildik dunyanin dort bir yanina? Elinizi vicdaniniza koyun, su anda bile hala multeci olarak yasayan, ulkesini daha 15 sene once terketmek zorunda kalmis nice Cecen var dunyanin her yerinde. Bu kimin sucu? Simdi o suclu olanlarin bize sundugu ihtisama “rahatliga” – rahatlik sesini cikarip dogrulari konusana kadar, bunu unutmayin – amenna diyip gecmiste yasananlari goz ardi edip onurumuzu da ayaklar altina mi alalim? Bu muydu Cecen olmak?