Abhazya’da parti üyesine hakaretten tutuklama

Abhazya siyasi partilerinden Amtsahara üyesi Laşarela Kvitsiniya mahkeme kararıyla beş gün tutuklandı. Tutuklama kararı, “Nujnaya Gazeta”da yaşanan olay sebebiyle alındı. Abhazyalı gazeteciler Nujnaya Gazeta’nın yazı işleri müdürü İzida Çaniya’nın güvenliğinin sağlanması talebinde bulundu.

Bağımsız Nujnaya Gazetesi Yazı İşleri müdürü İzida Çaniya, defalarca tehditlere maruz kaldı. 2014’de kimliği belirsiz kişiler, gazetenin yakınlarında park halinde bulunan Çaniya’nın hizmet aracına ateş açtılar.

Abhazya İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, 26 Şubat’ta Amtsahara üyesi Laşarela Kvitsiniya, “Nujnaya Gazetesi”ni bastı ve saldırgan şekilde davrandı. İçişleri bilgilerine göre, Kvitsiniya, “küfürlü sözler söyledi, hakarette bulundu ve kamu düzeni ihlal etti”.

27 Şubat’ta Nujnaya Gazeta’da yayınlanan açıklamada, “Mahkeme kararıyla Kvitsiniya’ya beş gün tutukluluk cezası verildi, Sohum şehrindeki nezarethaneye götürüldü” ifadeleri yer aldı.

28 Şubat’ta Abhazya’da çalışan gazeteciler Nujnaya Gazeta’da  yaşanan olayla ilgili bir açıklama yayınladı ve “Eko Kavkaza”, “Eko Abhazya”, “Çegemskaya Pravda”, “Soma” radyosu, Abhazya Televizyon Radyo Kurumu, “Nujnaya Gazeta”, “Abaza-Tv”, “Apsnıpress”, “Sukhum-Moscow”, “Sputnik Abhazya” ve “Asarka” yayın organlarından 26 gazeteci, bu açıklamayı imzaladı.

Gazetecilerin açıklamasında ifade edildiğine göre, Laşarela Kvistiniya gazeteye yaptığı baskında “oldukça agresifti, elini, kollunu sallıyordu, İzida Çaniya’yı tehdit etti”. Abhazyalı gazetecilerin açıklamasında “Kvitisiniya, Çaniya’yı aracına ateş açanın kendisi olduğuyla ilgili söylentiler yaymakla suçladı” ifadesi yer aldı.

Abhazyalı gazetecilerin açıklamasında, “Yazı işlerinde bir kaç kadın-gazeteci vardı, onlar durdurmaya çalıştı. Kvitisiniya’yı sakinleşmeye çağırdı. İzida Çaniya, aracına kimin ateş açtığı konusunda hiç bir bilgisi olmadığını izah etmeye çalıştı, çünkü davanın çoktan kapandığını söyledi. Kvitsiniya kapıyı çarparak gazeteden çıktı. Gazeteciler polis çağırdı, Kvistiniya’yı şehirde polisler durdurdu ve geçici tutukevine götürdüler” ifadeleri yer aldı.

Açıklamayı imzalayanlar, “yaşanan olayı gazetecilere baskı olarak kabul ettiklerini” belirtiyor. Açıklamada, “Tam da şu günlerde İzida Çaniya gizli bir isimden tehditler aldı. Bu tür tehditleri periyodik olarak diğer Abhazyalı gazeteciler de alıyor” denildi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, gazeteciler ayrıca, yönetim ve güvenlik organlarından gazetecilere yönelik tehditlere bir an önce tepki göstermeleri ve gazetecilerin dokunulmazlığı konusunda özel bir kanun çıkarmaları talebinde bulundu.