Abhazya parlamentosu kürtajı yasakladı

Abhazya parlamentosu, ikinci oturumda, hamileliğin anne sağlığını tehdit ettiği durumlarda dahi kürtajın yasaklanmasını kabul etti.

Abhazya Anayasası’nda bulunan, “Anne ve doğmamış bebeğin hayatının devlet tarafından koruması” ile ilgili düzenlemeye milletvekili Said Haraziya öncülük etti. Haraziya, “Anayasaya göre, Abhazya devleti kişinin haklarını doğduğu andan itibaren korumayı garanti ediyor. Devlet, anne karnında meydana gelen bebek ölümü olayları dışında kürtajı yasaklıyor” açıklamasında bulundu.

Devlet başkanının parlamentodaki temsilcisi Dmitri Şamba da kanun tasarısını destekledi.

Milletvekili Emma Gamisonia, kürtaj yasaklayan yasağa itiraz etti. Gamisoniya’a göre, düzenleme, sağlık alanında, yolsuzluğu arttıracak ve kürtajın kaçak olarak yapılmasına sebep olacak.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, oturuma katılan 29 milletvekilinden 25’i düzenleme için evet oyu ve iki milletvekili hayır oyu kullanırken, iki milletvekili de çekimser kaldı.

Hatırlanacağı üzere, 15 Aralık’ta Devlet Başkanı Raul Hacimba’nın kararnamesiyle, parlamentoda çocuk hakları birimi oluşturuldu.


Yorumlar