Mahkeme’de “Saldırı Altındaki Gazeteciler” filmi izlendi

Galina Arapova

 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas
Medya Haklarını Koruma Merkezinin “yabancı ajan” listesine alınmasıyla ilgili mahkeme duruşmasında “Saldırı Altındaki Gazeteciler” filmi gösterildi

Voronej Sulh Mahkemesi, Medya Hakları Koruma Merkezinin şikayet davasında, merkezin denetlenmesine katılan Ekstremizmle Mücadele Merkezi çalışanını sorguladı. Mahkeme ayrıca, Dağıstan’daki gazeteci cinayetlerini anlatan “Saldırı Altındaki Gazeteciler” filmini de inceledi.

26 Şubat’ta Rusya Adalet Bakanlığı, Kafkasyalı gazetecilerle etkili çalışmalar yapan Medya Hakları Koruma Merkezini “yabancı ajan” statüsüne aldı. Sivil toplum örgütünün 500 bin ruble para cezası tehdidiyle karşı karşıya olduğu dava süreci 2 Nisan’da Voronej’de başladı. 7 Nisan’da mahkemede sorgulanan tanıklar Merkezin siyasi faaliyetlerde bulunduğu iddiasını reddetti. Son duruşma 13 Nisan’da yapıldı ve dört saat sürdü.

Medya Hakları Koruma Merkezi başkanı Galina Arapova’nın verdiği bilgilere göre 13 Nisan’da tanık olarak Rusya Gazeteciler Birliği sekreteri Nadejda Anjihina sorgulandı. Nedeni ise Merkezin Rusya Gazeteciler Birliği ile birlikte yaptığı Saldırı Altındaki Gazeteciler belgesel filmiydi.

Arapova “Film Article 19 insan hakları sitesinin hesabından YouTube’da yayınlandı. Filmle ilgili, hükümeti itibarsızlaştırma ile suçlanan ve sonrasında beraat eden gazeteci Mikhail Afanasyev’i savunduğumuz için bizi suçluyorlar” dedi.

Duruşmada tamamı izlenen Saldırı Altındaki Gazeteciler belgeselinde, Kafkasya’daki olaylar da dahi olmak üzere faili meçhul gazeteci cinayetleri, gazetecilerin maruz kaldığı takibatlar, bağımsız medyaya yönelik baskılar işleniyor. Belgeselin “Dağıstan: En Tehlikeli Yer” adlı bölümünde Dağıstan’daki gazeteci cinayetleri anlatılıyor.

Medya Hakları Koruma Merkezi davasının son duruşmasında Sova Enformasyon-Analitik Merkezi direktörü Aleksandr Verhovski de sorulandı. Verhovski’nin sorgulanma sebebi ise yazarlarından biri olduğu ve Merkez tarafından yayınlanan kitap. Arapova’nın verdiği bilgilere göre bu kitapta, gazeteci ve blog yazarlarına uygulanan “ekstremizm” mevzuatı analiz ediliyor.

Arapova, Voronej bölgesi adalet idaresi sivil toplum bölümü çalışanının da duruşmada sorgulanması gerektiğini, ancak hakimin üçüncü sorusundan sonra bu kişinin bayıldığını, salona ambulans çağrıldığını ve sorularını yöneltemediklerini ifade etti.

Voronej Ekstremizmle Mücadele Merkezi başkan yardımcısı Andrey Romanov da sorgulananlar arasındaydı. Medya Haklarını Koruma Merkezi temsilcilerince sorulan soruları yanıtlayan Romanov, sivil toplum örgütü sitesindeki yayınların incelenmesine Adalet Bakanlığından gelen istek doğrultusunda katıldıklarını ifade etti.

Merkezdeki denetlemeler başlamadan iki hafta önce 28 Ocak’ta bölge Adalet Bakanlığı idaresi başkanı tarafından sivil toplum örgütlerine yönelik kontrol için farklı birimlerin işbirliği ile bir koordinasyon-analitik komisyonunun kurulması talimatı verildi diyen Galina Arapova şu açıklamada bulundu: “Ekstremizmle Mücadele Merkezinin çalışanı bu talimatı ve komisyonu dayanak gösterdi. Bu birimler arası komisyonun ‘yabancı ajan’ göstergesine sahip sivil toplum örgütlerinin tespiti için kurulduğunu ve komisyonun bir kaç kişiden oluştuğunu öğrendik. Komisyonda Adalet Bakanlığından dört, FSB’den bir ve Ekstremizmle Mücadele Merkezinden bir temsilci yer aldı. Bu durum Adalet Bakanlığının sivil toplum örgütlerine nasıl düşmanca yaklaştığını net olarak ifade ediyor. Komisyona insan hakları yetkili birimi, sivil toplum adamları ya da hukukçular değil FSB ve Ekstremizmle Mücadele Merkezi temsilcileri dahil edildi. Başka yerde böyle bir şey yapıldığını duymadım”.