Karasin-Abaşidze görüşmelerinde üçüncü tur

Moskova – Rusya ve Gürcistan’nın karşılıklı ilişkiler özel temsilcileri Karasin ve Abaşidze arasında üçüncü görüşme yapıldı.

 

Gürcistan’ın Rusya özel temsilcisi Zurab Abaşidze ve Rusya’nın Gürcistan özel temsilcisi Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin’in üçüncü görüşmesi 5 Haziran’da Prag’da yapıldı. Gayri resmi nitelik taşıyan görüşmenin amacı Rusya-Gürcistan ilişkilerinin iyileştirilmesi için çözüm yolları aramak.

 

Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili Kasım 2012 başında, eski Moskova Büyükelçisi Zurab Abaşidze’yi Rusya ile karşılıklı ilişkiler konusunda özel temsilci olarak atadı. Moskova ve Tiflis temsilcileri ilk görüşmelerini 14 Aralık 2012’de Cenevre’de, ikincisini 1 Mart 2013’de Prag’da gerçekleştirdi.

 

İki temsilci arasında gerçekleştirilen üçüncü görüşmede Abaşidze ve Karasin ticaret, ulaşım, kültür, bilim ve sağlık alanındaki meselelerin pratik çözümü konusunda olumlu bir dinamiğin olduğunu ifade etti.

 

Karasin, Abaşidze’ye geçen altı ay içinde Gürcistan vatandaşlarına Rusya’daki çeşitli etkinliklere katılmaları için verilen vize sayısının yüzde 25 arttığını ve bu konuda daha esnek bir yaklaşım için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

 

Görüşmenin sonunda Moskova’nın Tiflis ile diplomatik ilişkilerin yeniden inşasına hazır olduğunu, ancak bunun Gürcistan tarafına bağlı olduğunu ifade eden Karasin “Gürcistan ile diplomatik ilişkileri biz bozmadık. İlişkileri yeniden kurmaya hazırız, ancak her şey mevcut durumu oluşturan tarafa bağlı” dedi.

 

Gürcistan, Rusya ile diplomatik ilişkilerini Ağustos 2008’de Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımasının ardından sona erdirmişti. Gürcistan resmi olarak, Abhazya ve Güney Osetya’yı ‘Rusya tarafından işgal edilen Gürcistan bölgeleri’ şeklinde tanımlıyor.

 

Görüşmelerden büyük sonuçlar beklemek için henüz erken olduğunu ifade eden Zurab Abaşidze de “Şimdilik kısır döngüden çıkmaya çalışıyoruz. Büyük bir yanılsama oluşturmaya gerek yok, bunlar çözümü kolay konular değil. Diyalog gerekli, mevcut durumdan yavaş yavaş çıkmamız lazım” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas