ABD’den Rusya’ya “Soğuk Savaş” ilanı 

ABD Temsilciler Meclisi, Rusya’nın komşularına yönelik saldırgan tavrının durdurulması için Rusya’ya karşı en ağır yaptırımların uygulanması kararını onayladı. 

 

Rusya karşıtı olarak bilinen ve direkt bağlayıcılığı olmayan 758 nolu karar, Ukrayna krizinden yola çıkarak Rusya’nın komşularına yönelik saldırgan tavrının durdurulması için siyasi, ekonomik baskı uygulanmasını, vize yasağını ve varlıkların dondurulmasını içeriyor.

 

ABD Temsilciler Meclisi’nde ezici bir çoğunlukla kabul edilen kararı teklif eden Adam Kinzinger, ABD’nin Avrupa ve diğer ortaklarıyla birlikte Putin’in davranışlarını değiştirmesi için baskı yapması gerektiğini açıkladı.

 

10 ret oyuna karşılık 411 oyla kabul edilen karar NATO ve müttefiklerinin Rusya ile işbirliğine son vermesi, Ukrayna yönetiminin savunma ve istihbarat açısından desteklenmesi gibi biz dizi adım atılmasını içeriyor. Rusya’nın enerjiyi diğer ülkeler üzerinde baskı aracı olarak kullanmasının önüne geçilmesi için inisiyatif geliştirilmesi de kararda tavsiye edilen konular arasında.

 

Karar tartışmaları da beraberinde getirdi. Rusya’nın sesi radyosunun aktardığına göre Temsilciler Meclisi üyesi Dennis Kucinich yasayı, Rusya’ya karşı Soğuk Savaş ilan etmek olarak değerlendirdi.

Ajans Kafkas