Yeni Kafkasya Emiri kim olacak?

Kafkasya’da öldürülen Kafkasya Emirliği eski lideri Ebu Osman’ın yerine direnişçilerin başına kim geçeceği sorusu Rusya’da gündem oldu.

Rusya’ya karşı savaşan direnişçilerin çatı oluşumu olan Kafkasya Emirliği lideri Ebu Osman (Magamed Suleymanov), 11 Ağustos’ta, Gimri köyü yakınlarında Rus askerleriyle girdiği çatışmada vuruldu. Kavkazki Uzel’e göre, son bir yıl içerisinde güçlü liderlerinden üçünü kaybeden Kafkasya Emirliği, yeni liderini çok ünlü olmayan biri arasından seçecek. Haberde Kafkasya Emirliği’nin başına geçecek ilmi şahsiyette biri kalmadığı belirtiliyor. Kavkazki Uzel’e konuşan uzmanlar, Kafkasya Emirliği’nin ya tamamen IŞİD’e biat edeceğini ya da lider olarak askeri emirlerden birinin seçileceğini söyledi. Kafkasya Emirliği’nin başına geçebilecek en güçlü isim Çeçenya (Vilayet Nohçiço) komutanlardan Aslambek Vadalov. Çeçenya (Vilayet Nohçiyço) emiri Hamzat’ın (Aslan Byutukayev) IŞİD’e biat eden video kaydı daha önce sosyal medyada paylaşılmıştı ama Aslambek Vadalov’un bir üst kademe komutanın biatına uyup uymadığı bilinmiyor. Kafkasya Emirliği’nin resmi haberlerini duyuran Kavkazcenter.com, Ebu Usman’ın öldüğünü beyan eden haberi yayımladı. Fakat yerini alacak isim hakkında hiçbir bilgi vermedi.

Kafkasya’da geçtiğimiz iki hafta, direnişçiler, Dağıstan, İnguşetya ve Kabardey-Balkar’da Rus askeri birlikleri ile yaşanan çatışmalarda ağır kayıp verdi. Onlarca direnişçi öldürüldü.


Yorumlar