Türkiye’deki Çeçenlere suikast planlayan Rus ajanları tutuklandı

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın İstanbul ve Antalya’daki adreslerde eş zamanlı olarak düzenlendiği operasyon sonucu gözaltına alınan 6 yabancı uyruklu kişi, Türkiye’de yaşayan Kadirov muhalifi Çeçenlere yönelik silahlı saldırıya hazırlandıkları gerekçesiyle tutuklandı.

11 Ekim tarihinde yapılan eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan Rus pasaportlu Abdula Abdulaev, Ravshan Akhmedov, Bislan Rasaev ve Aslanbek Abdulmuslimov, Ukrayna uyruklu Ihor Yefrim ile Özbekistan uyruklu Amir Yusupov’un kaldıkları evlerde yapılan aramada çok sayıda mühimmat, susturucu, lazer işaretleyici ve 3 adet tabanca ele geçirilmişti.

Emniyet müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyon sonucu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilen ve ifadeleri alınan şüpheliler, TCK’nın 328. maddesinde düzenlenen ve 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngörülen “siyasi ve askeri casusluk” suçundan tutuklamaları talebiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Şüphelileri sorgulayan nöbetçi hakimlik, yabancı uyruklu 6 şüphelinin de aynı suçtan tutuklanmasına hükmetti. Tutuklanan şüphelilerin Maltepe Ceza İnfaz Kurumuna götürüldüğü öğrenildi. Edinilen bilgiye göre şüphelilerin Türkiye’deki Çeçen muhalif kişilere yönelik silahlı eylem hazırlığında oldukları ve bu yönde silah temin edip planlamaya giriştikleri ifade ediliyor. Şüphelilerin bu eylemleriyle uluslararası casusluk faaliyetleri içerisinde olabileceklerinin değerlendirildiği de kaydediliyor.