Türkiye’deki Çeçen diasporası Tumso Abdurahmanov’u unutmadı

Türkiye’deki Çeçenler geçtiğimiz günlerde Polonya milletvekili Jaroslaw Kaczynski’ye bir mektup gönderdi. Mektubun içeriği Çeçen YouTuber Tumso Abdurahmanov ile alakalı.

Polonya’ya 2015 yılında siyasi nedenlerle göç eden Tumso Abdurahmanov için Rusya Federasyonu geri iade talebiyle yeni bir girişim başlattı.

Bu girişime Türkiye’deki Çeçenler tepkisiz kalmadılar. Başkanlığını Ali Viskhadzhiev’in yaptığı KAFKASDER (Çeçen Kafkas Muhacirleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) Polonya milletvekiline bir mektup aracılığıyla çağrıda bulundu.

Mektupta, “Sevgili Jaroslaw Kaczynski! Şu anda Çeçen halkı, uzun süredir acı çeken, çok zor bir dönemden geçiyor. Rus işgalcilere karşı iki kanlı savaş yüz binlerce masum insanın hayatına mal oldu, yüz binlerce Çeçen mülteci olmak zorunda kaldı, çoğu kişi Avrupa’ya sığındı ve Polonya da dahil olmak üzere … Çeçenler, 19. yüzyılda yaşanan Rus-Kafkas Savaşı sırasında ve tarihin diğer aşamalarında Polonyalıların yardımlarını asla unutmayacaklar … Polonya, Çeçen İçkeriya Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev’in adının saygıyla anıldığı az sayıda ülkeden biri” ifadeleri geçiyor.

Mektubun diğer bölümünde, “Tumso Abdurahmanov gibi Çeçenya’nın bağımsızlığı için mücadele edenler, ‘aşırıcılık yanlısı’ olarak nitelendirdikleri propaganda savaşının kurbanı haline geliyorlar. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Çeçen toplumunun temsilcileri olarak yurttaşımız Tumso Abdurakhmanov’u savunmaktayız… ve sizi başarılı bir politikacı ve iktidar partisinin ‘Hak ve Adalet’in kurucularından biri olarak, Rusya’da işkence göreceği açık olan Tumso Abdurahmanov’un Polonya’dan sınır dışı edilmesine ilişkin kararın iptali konusunda teşvik ediyoruz” yazıyor.

Mektupta Jaroslaw Kaczynski’nin ikiz kardeşi Lech Kaczynski’nin Polonya Cumhurbaşkanı görevindeyken 2010 yılında Rusya sınırları içerisinde şüpheli bir uçak kazasında öldüğüne hatırlatma yapılıyor.

Tumso Abdurahmanov, 2015 yılında Ramzan Kadirov’un akrabasıyla girdiği bir çatışmadan sonra Rusya’dan kaçtı. Memleketi Çeçenya’da, yasadışı silahlı örgüte üyelik ile suçlanıyor. Abdurahmanov’a göre, kendisine karşı açılan bu suçlamalar tamamen propaganda niteliğinde.