Türk yatırımcılar Dağıstan’da tarım makineleri tesisi kuruyor

Dağıstan Cumhuriyeti’nde tarım makineleri ve ekipmanları üretimi için Türkiyeli iş adamları tarafından işletme kurulacağı açıklandı. 11 Kasım’da Dağıstan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, projenin Türkiye’den gelen yatırımcılarla ortaklaşa hayata geçirileceği belirtildi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Daire Başkanı Osman Khasbulatov, Türkiye’nin Isparta ilinde faaliyet gösteren bir grup iş adamı heyeti ile bir araya geldi.

Başta Gençgüsan CEO’su Mehmet Küçükköse olmak üzere bölge tarım arazileri için uygun özel ekipman ve üretim ekipmanlarını bakanlığa sundu. Küçükköse, Dağıstan’ın büyük bir üretim potansiyeline sahip olduğunu ve yatırım yapmak için hazır olduklarını belirtti.

Taraflar arasında, yaklaşık 100 adet bahçe, sera, üzüm bağları, sebze yetiştirme, bitki yetiştirme için kullanılacak üretim araçlarının tedarik edileceğine dair anlaşmaya varıldı.

Daha önce de Dağıstan’ın Derbent ilçesindeki Salik köyünde, Azerbaycanlı yatırımcıların katılımıyla, 1.3 milyar ruble değerinde toplam 20 hektar alana sahip yılda 3,5 bin ton domates üretim sera tesisi kurulması için anlaşmaya varılmıştı. Bu projenin de Mayıs 2019’da ilk ürününü vermesi bekleniyor.