Türk basını Basayev’i unutmadı

Çeçen komutan Şamil Basayev’in şehit edilmesinin yıl dönümünde Türk basını konuyla ilgili haberler girdi.

Dünya Bülteni, “Tarihte Bugün (10 Temmuz): Çeçenistan’ın efsane komutanı Şamil Basayev şehit oldu” başlığıyla yayınladığı metinde, “Çeçen direnişinin sembol isimlerinden Şamil Basayev gerilla savaşını sürdürürken 10 Temmuz 2006 tarihinde bulunduğu konvoyda bir bombanın kendiliğinden infilak etmesi sonucu şehit oldu. Rus savaşı sırasında Ruslar ailesinden 11 kişiyi şehit etmişlerdi. Kendisi de bir bacağından ağır şekilde yaralanmıştı. Ruslara karşı sürdürdüğü gerilla savaşında büyük başarılar elde etmiş ve efsaneleşmişti.” ifadelerine yer verdi.

“Basayev nasıl şehid edildi?” başlıklı ayrı bir haber daha giren Dünya Bülteni, Basayev’in şehit edildiği gün dünya basınına yansıyan haberleri derledi. Haberlerde, “Rusya, Çeçen lider Şamil Basayev’in özel bir saldırıda öldürüldüğünü açıklarken Çeçenler ise, Basayev’in öldüğünü doğruladı, ancak olayın kaza olduğunu bildirdi. FSB Başkanı Nikolay Patruşev, Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde Basayev’in önceki gece Çeçenistan’a komşu İnguş Cumhuriyeti’nde düzenlenen saldırı sonucu ölü ele geçirildiğini iddia etti. Patruşev, hazırlığı bir yıl süren operasyonun Çeçenlere silah gönderen bir ülkede başladığını söyledi, ancak ayrıntıya girmedi. Rus gizli servisinin de aralarında bulunduğu değişik kaynakların verdiği bilgiler, Basayev’in 100 kilo patlayıcı ile yok edildiğini gösteriyor. İstihbarat kaynakları, Rus gizli servisinin operasyonu Çeçenlere silah ve patlayıcı madde gönderen bir ülkede başlattığını ve patlayıcıların içine uzaktan kumandayla havaya uçurulmasını sağlayacak bir cihaz yerleştirildiğini bildirdi. Bu kaynaklara göre, operasyonun son aşaması İnguş Cumhuriyeti’nin Ekajevo köyünde gerçekleştirildi. Patlayıcıları bir kamyona yerleştiren Basayev ve adamlarının birkaç araçlık konvoyla köyden ayrıldığı sırada çok şiddetli bir patlama meydana geldi. İnguş Başbakan Yardımcısı Beşir Auşev, patlamanın şiddetinden Basayev’in başının gövdesinden ayrıldığını ve teşhisin vücudunun değişik parçalarıyla yapılabildiğini, protez bacağının da bulunduğunu açıkladı. Aynı operasyonda Basayev’in yanında bulunan 12 Çeçen de öldürüldü. Rusya Televizyonu ise, Basayev’in füze saldırısı sonucu öldürüldüğünü duyurdu. Çeçenlerin ilk Başkanı Cahar Dudayev de bir Rus savaş uçağından atılan füzeyle öldürülmüştü. AP haber ajansı, olayla ilgili haberinde ‘Devlet televizyonuna göre adamları bir kamyona bombalar yüklerken patlama meydana geldi. Hemen yanındaki sivil bir araçta bekleyen Basayev de aldığı yaralar sonucu öldü’ dedi. Rus Itar-Tass Ajansı, Basayev’in öldürüldüğü yerde incelemenin sona erdiğini belirtirken, Rus yetkililer, olay yerinde Basayev’in protezli bacağıyla ‘kendisine özgü sakallı kafasının’ bulunduğunu kaydetti. Direnişçi sayısının cesetlerin parçalanmış olması nedeniyle saptanamadığı da kaydedildi. Rus yetkililer operasyon sonucu Basayev’in öldürüldüğü iddiasında bulunurken, Çeçen direnişçilere yakın ‘Kavkazcenter’, ölüm haberini doğruladı, ancak Basayev’in patlayıcı yüklü kamyonun kaza sonucu patlaması nedeniyle ‘şehit’ olduğunu kaydetti.” ifadeleri geçiyor.

Yeni Akit Gazetesi’nin “Şamil Basayev’i rahmetle anıyoruz” başlığıyla yayınladığı haberde, “Çeçen topraklarını işgal edenlere karşı destansı bir mücadele veren ve Müslüman gençlerin örnek aldığı isimlerden biri olan Basayev, 10 Temmuz 2006’da şehit edilmişti. 1965 doğumlu olan büyük mücahid Basayev, Moskova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunuydu. 1992 yılındaki Gürcü-Abhaz savaşında Kuzey Kafkasya’nın akraba halklarından olan Abhazların safında gönüllü olarak savaştı. Buradan Karabağ’a geçen Şamil Basayev, burada da bir süre Azerilerle birlikte Ermeni zulmüne karşı savaştı. Çeçenistan’da yaşananları dünyaya duyurmak için bir Rus yolcu uçağını kaçırarak, Ankara’ya indirdi. Çeçenistan’a dönerek burada Afganistan cihadına katıldı ve o dönemde eğitilmiş gençlerden müteşekkil bir silahlı güç kurdu. Çeçenistan’ın ilk devlet başkanı olan şehit Cevher Dudayev’in en önemli komutanları arasında yer aldı. Entelektüel kişiliğiyle de bilinen Basayev, halkın bütün sıkıntılarıyla ilgilenmeye çalıştı. Uluslararası basına verdiği röportajlarında Çeçenistan’daki duruma dikkat çekerek destek istedi. Hayatı ve mücadelesiyle ümmete örnek olan Basayev, 2006 yılının 9 Temmuz’u 10 Temmuz’a bağlayan gecesinde İnguşetya’da bir köy yakınlarında bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu şehit oldu.” yazıyor.


Yorumlar
  1. yeni nesil Kafkasyalılara mesaj… bu bir tercih meselesi idi… Şamil birini seçti. Olmadı. Ama siz diğer seçeneği deneyebilirsiniz. elinizde muhteşem silahlı eğitilmiş bir güç ve emrinizde pek çok cesur adam varsa… gidip de bir ülkenin silahlı kuvvetlerine karşı kafa tutmayın…savaşmayın…diğer güçlere kendinizi kullandırmayın. Akıllı olun… az bir çaba ve gövde gösteresi ile pek çok para ve itibar kazanabilir… pek çok insanın refahını sağlayabilirsiniz… Diplomasi ve uzlaşmayı öğrenin… Kendinizi öldürtüp sürüleri içteki ve dıştaki çakallara bırakmayın.

  2. CharqaleLi

    10 Temmuz 2019 ANzor isimli kullanıcın vermiş olduğu öneriyi dinleyen kafkasya halkı bugün ukrayna önlerinde diplomasi yapıyor..

    Şeyh şamillerden beridir gelen onur ve şeref timsali olmuş o coğrafya bugün geride kalanların köpeklikleri ile anılıyor olması rusya tarafından şehid olan abilerimize babalarımıza tecavüz edilen bacılarımıza analarımıza ihanettir.