Tüm Kafkasya’da uyuşturucuya hayır mitingi

Rusya Kafkasya Halkları Kongresi’nin yaptığı açıklamaya göre, tüm Kafkasya’da 28 Haziran Pazar günü “eczane bağımlılığına” karşı geniş çaplı bir protesto eylemi yapılacak. Rusya Kafkasya Halkları Kongresi, RF Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki özel temsilcilikler, bölgesel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle yapılacak olan gösteri “Lirika’ya hayır!” eylemi olarak biliniyor.

Lirika, tüm Kafkasya’da reçetesiz olarak eczanelerden alınabilen, bileşenlerinde tedavi amaçlı uyuşturucu bulunan bir ilaç. Reçetesiz ve ucuz olması sebebiyle, özellikle gençler, Lirika’yı uyuşturucu olarak kullanmak amacıyla eczanelerden rahatça satın alabiliyor.

Caharkale, Mahaçkale, Magas, Çerkessk, Nalçik, Vladikavkaz, Stavropol ve Kislovodsk’ta yapılacak mitinglerde vatandaşlar Lirika ve muadili ilaçların satış politikasında değişikliğe gidilmesini talep edecek.

Rusya Kafkasya Halkları Kongresi, Vesti Kavkaz’a yaptığı açıklamada, “Lirika ve muadili ilaçların tıbbi olmayan kullanımı sonucu uyuşturucu bağımlılarının sayısı gün geçtikçe artıyor” dedi.

Mitinglere katılımın yüksek olması bekleniyor. Protestoya katılanların temel sloganları şu şekilde olacak: “Sağlıklı millet istiyoruz”, “Ölüm satmaya son verin”, “Çocuklarımızı uyuşturucudan koruyun”…

Rusya Kafkasya Halkları Kongresi Gençlik İşleri Komitesi Başkanı Sultan Togonidze, “Bölgede eczane uyuşturucusu problemi oldukça ciddi. İnsanlar, uyuşturucu satmasınlar diye eczane yakmak ve şiddet uygulamak gibi radikal metotlara başvurdular. Bizse talebimizi hukuki bir zeminde dile getiriyoruz. Vatandaşların yazdığı dilekçeler ve bölgesel parlamentoların girişimleriyle Lirika’nın reçetesiz satışını engelleyebileceğimizi düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.