Tiflis’te sekiz gazeteci hastanelik oldu

Tiflis’in merkezinde gerçekleşen LGBT Onur Yürüyüşü (Pride 2021) sırasında karşıt grubun LGBT mensuplarına saldırısını haber yapan sekiz gazeteci fiziki saldırıya maruz kalarak hastaneye kaldırıldı. Tiflis’teki farklı hastanelere kaldırılan gazetecilerde beyin sarsıntısı ve burun kırığı gibi ağır yaralanmalar söz konusu.

LGBT geçit törenine karşı çıkan yüzlerce kişi Rustaveli Bulvarı’nı trafiğe kapattı ve gazetecilere saldırarak en az sekiz kişiyi yaraladı. Saldırı anında canlı yayında kayıtta olan kameralara yansıyan görüntülere göre gazetecilere güvenlik güçlerinin yardım etmediği ve saldırganları gözaltına almadığı görüldü. Polis, basın mensuplarını şehir merkezinden tahliye etti ve Başbakan Garibaşvili olayların büyümemesi için LGBT topluluğunu başka bir bölgede Onur Yürüyüşü yapmaları için çağrıda bulundu.

Gazeteciler Cemiyeti temsilcisi Mariam Kokosashvili, Tiflis’te meydana gelen olaylardan hükümeti ve başbakanı sorumlu tuttu: “Elimizde videolar mevcut. Kimlerin saldırıda bulunduğu açıkça görülüyor. Maalesef bugün ülkemizde insan haklarının ihlal edildiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı ise medyaya yönelik şiddeti kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Başkent Tiflis sokaklarında toplanan vatandaşları polisin yasal taleplerine uymaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Emniyet Müdürlüğü, Onur Yürüyüşü destekçilerinin ofislerine düzenlenen saldırı ve gazetecilere yönelik saldırıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını duyurdu. Kaynak: KU