Stavropol Kray’da işkence

Essentuki’de yaşayan Müslümanlardan Amin Şilibeyev mühimmat ve patlayıcı bulundurma şüphesiyle gözaltına alındı. Ailesi onun fiziki şiddete maruz kaldığını açıkladı.

Eşinin açıklamasına göre, 24 yaşındaki Amin Şilibeyev ile irtibatları annesinin yazlığında olduğu 19 Ağustos akşamı kesildi.

Şilibeyev’in eşi Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Bizim orada garajımız var, oraya yerleştik ve hayvan yetiştirmek istiyorduk. Her gün yazlığa gidiyoruz, orada iki keçimiz, köpeğimiz ve tavuklarımız var. Çarşamba sabahı (19 Ağustos) oraya gitti ve tüm gün gelmedi. Gece telefon açtım cevap vermedi, uyuduğunu düşündüm. Ertesi gün telefonu kapalıydı. Bir gün daha kalmaya karar verdiğini düşündüm. Daha sonra ulaşamayınca bir tanıdığıma telefon açtım. 20 Ağustos akşamı tanıdığım onu ziyarete yazlığa gitti, ama orada her şey alt üst olmuştu ve kimse de yoktu” şeklinde olayı anlattı.

Şilibeyev’in eşi, “Zorlukla onu bulduk, tüm Pyatigorsk ve Essentuki’yi gezdik. Onunla henüz görüşemedik, sadece ona verilmek üzere yiyecek ve giyecekleri aldılar. Avukatı yeni tuttuk, o da henüz görüşmedi. Bildiğimiz kadarıyla yazlığa patlayıcı madde ve silah yerleştirdiler, bunun üzerine de soruşturma başlattılar” dedi.

Üç yaşında bir çocuğu olan Amin Şilibeyev’in annesi, oğlu ile ilgili bir aylık gözaltı kararı alındığını ifade etti. Anne Şilibeyeva, “Oğlum gözaltında, Essentuki şehir mahkemesinin kararıyla 22 Eylül’e kadar gözaltında olacak. Mahkeme 22 Ağustos’ta yapılacak” açıklamasında bulundu ve oğlunun gözaltına alınmasının dini inancıyla ilgili olabileceğini söyledi.

Anne Şilibeyeva, “Olayı onun inancına bağlı bir Müslüman oluşuna bağlıyorum, onlar inançlı Müslümanları, radikal Müslüman olarak görüyor. Oğlum terörist değil, sadece camiye gidiyor ve sakallı, eşi de tesettürlü. Oğlumla henüz görüşemedik. Hakkında patlayıcı ve mühimmat bulundurma suçlaması var” dedi.

Şilibeyev’in avukatıyla görüşen ve Amin’in şiddet gördüğünden şikayetçi olduğunu söyleyen anne Şilibeyeva, “İlk olarak atanan avukatla konuştum ve bana oğlumun vücudunda görünür bir iz olmadığını, ancak iç organlarının tümünün zedelendiğini ve dayaktan dolayı bir şikayet dilekçesi yazdığını söyledi” dedi.

Essentuki emniyeti nöbetçi biriminden Şilibeyev’in tutukevinde olduğu açıklanırken, süreçle ilgili detaylı bilgileri olmadığı ifade edildi.