Seymen: Gök girsin kızıl çıksın

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Hasan Seymen, Çerkesler ile ilgili söyledikleri etrafında oluşan tartışmalar üzerine açıklamada bulundu.

Kafkas Dernekleri Federasyonu bünyesinde geçmişte yaptığı çalışmalara değinen Seymen, “2011 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinin talebi üzerine, 54 derneğimizden görüş almak suretiyle bir komisyon oluşturuldu ve bu komisyon tarafından Yeni Anayasa’dan beklentilerimizi içeren bir rapor hazırlandı. Bu raporda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak görüş ve taleplerimizi TBMM’ye bildirdik. Bu süreçte TBMM’de grubu bulunan bütün siyasi partilerin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri ile talep ve görüşlerimizi paylaştık. Sunulan talepler ve paylaşılan görüşler içerisinde Anayasamızın ilk 4 maddesi ile teminat altına alınmış olan; Cumhuriyetimizin nitelikleri, Devletimizin bütünlüğü, Resmi dilimiz, Bayrağımız, Milli Marşımız ve Başkentimiz ile ilgili temel ve vazgeçilmez ilkelere aykırı herhangi bir talep ya da ima kesinlikle bulunmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında Seymen, “Son günlerde, 2011-2013 yılları arasında yukarıda saymış olduğum; devletimizin talebi doğrultusunda, dilimizi ve kültürümüzü korumaya yönelik olarak, ülkemizin yıllardır belası olan terörü bitirmek için demokratik yollarla ve ülke birlik bütünlüğüne zarar vermeden bu taleplerin yerine getirilebileceğine örnek olan konuşmalarım tümüyle bu çerçevede yapılmıştır. Ayrıca Denge Denetleme Ağı bünyesinde Kafkas Dernekleri Federasyonu adına görev yaptığım 2 sene sonunda yine benim önerimle Kafkas Dernekleri Federasyonu, Denge Denetleme ağından ayrılmıştır.” dedi.

Hasan Seymen, Twitter üzerinden yayınladığı bildirinin sonuna doğru, “Ben Hasan SEYMEN, Atatürk Cumhuriyeti’nin şerefli bir ferdi; ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ demekten gurur duyan, Türk Milletinin ta kendisiyim!” ve “Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğüne halel getirecek herhangi bir tavrın karşısında durmaktan bir adım daha geri atarsam gök girsin, kızıl çıksın!” ifadelerine yer verdi.