Şehit Dudarov’un Türkiye’deki eşi Tsogyeva serbest bırakıldı

15 Şubat’ta, İstanbul’da sürekli ikamet izni başvurusu yapmaya gittiği göç hizmetlerinde gözaltına alınan, şehit Kuzey Osetya müftü yardımcısı İbragim Dudarov’un dul eşi Ayda Tsogyeva Kumkale’deki sınır dışı merkezinden serbest bırakıldı.

Tsogoyeva’nın serbest bırakılma kararı 29 Şubat Pazartesi günü alındı. Hakkındaki Türkiye’de bulunmasıyla ilgili tehlike bulunduğu şüphesi doğrulanmadı.

Tsogoyeva şu anda çocukları ve yaşlı kayınvalidesiye birlikte evinde.

Tsogoyeva hakkındaki şüphenin giderilmesi için, Türkiyeli din adamları, insan hakları savunucuları, gazeteciler, STK temsilcileri ve avukatlar olaya müdahil oldu.

аида001Tsogoyeva, Ajans Kafkas’a yaptığı açıklamada, kendisi ve dört çocuğunu yalnız bırakmayan herkese şükranlarını ifade etti.

Ayda Tsogoyeva, “Başıma gelenlerden sonra birçok insan bana yardımcı olmaya çalıştı. Bu benim için bir imtihandı. Allah’ın bir hikmetiydi. Bu ülkeye, burada bizi kardeşlerimizin karşılayacağını bilerek geldik. Yaşanan yanlış anlaşılmaya rağmen, bir kez daha ikna oldum ki, bu ülkenin vatandaşlarının merhametle dolu büyük bir kalbi var. Birçok destek sözü duydum, tanıdığım insanlar çocuklarım ve kayınvalidemi evlerine kabul etti, sınır dışı merkezinden çıkarılmam için çok sayıda kişi çaba gösterdi. Allah hepsinden razı olsun” dedi.