Rusya’da yolsuzluk haberi yaptığı için tutuklanan gazeteci serbest bırakıldı

Rusya’da yolsuzluk haberi yaptığı için tutuklanan gazeteci serbest bırakıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da uyuşturucu suçlamasıyla Cuma günü gözaltına alınan araştırmacı gazeteci Ivan Golunov, kamuoyunun yoğun destek kampanyası sonucu serbest bırakıldı.

Karakoldan çıkarken ağladığı görülen Golunov, araştırmacı gazeteciliğe devam edeceğini söyledi.

Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, gazetecinin suçunun kanıtlanmadığını ve iç soruşturma başlatıldığını ifade etti.

Adli, biyolojik, parmak izi ve genetik testler sonucunda serbest bırakma kararının alındığını açıklayan bakan, Devlet Başkanı Vladimir Putin’den, davayla ilgili üst düzey iki yetkiliyi görevden almasını isteyeceğini kaydetti.

Cuma günü Golunov’un gözaltına alınmasını protesto edenler Moskova’daki mahkemenin önünde toplandı.

Golunov, Moskova’daki bir belediye başkanı yardımcısının aile üyelerinin emlak piyasası üzerinden servet edinmesi üzerine bir haber yapmıştı.

Gazetecinin daha önce de yaptığı haberler nedeniyle tehditler aldığı belirtildi.

Gözaltına alınması sonrasında Golunov, Rusya’daki basın mensuplarından yoğun destek aldı.

Golunov’un avukatı, daha önce müvekkilinin gözaltında işkence gördüğünü açıklamıştı. Gazeteciyi muayene eden doktor ise kaburgalarının kırılmış olabileceğini, beyin sarsıntısı ve kan pıhtısı oluşmasından şüphe ettiklerini kaydetmişti.

Moskova polisi ise gazetecinin gözaltındayken kendisini iyi hissetmemesinin üzerine hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı.

Letonya merkezli bağımsız haber sitesi Meduza için yolsuzluk dosyaları üzerine çalışan Golunov, Cuma günü Rus polisi tarafından uyuşturucu suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Ancak meslektaşları ve arkadaşları bunun bir bahane olduğunu, Ivan Golunov’un yaptığı haberler yüzünden gözaltına alındığını öne sürdü.

Golunov’un avukatı, uyuşturucunun gazetecinin eşyaları arasına yerleştirildiğini belirtti.

Farklı gazeteci kuruluşları serbest bırakılmaya rağmen 16 Haziran’da Moskova’da büyük bir protesto gösterisi için düğmeye bastıklarını açıkladı.

Son bir haftadır Rusya ve Kafkasya’da genelinde muhalif görülen birçok kişi benzer uyuşturucu operasyonlarıyla gözaltına alındı.

Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde faaliyetlerine devam eden Xabze Derneği Başkanı Martin Koçesko’nun tutuklanması çeşitli etkiler doğurdu.

Çerkesleri ayağa kaldıran tutuklama sonrası Kafkas sivil toplum kuruluşları olayı protesto etti.

Golunov’un tutuklanmasına benzer tarzda uyuşturucu bulundurma iddiasıyla tutuklanan Koçesko’nun Kafkasya’da yerel dillerin yasaklanmasına karşı mücadele ettiği biliniyor.

Kaynak: BBC/TürkRus