Rusya’da protestoların gölgesinde seçimler: Putin’in partisi güç kaybetti

Rusya, aylardır devam eden protestoların gölgesinde 8 Eyülül 2019’da sandığa gitti. Rusya Merkez Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, seçimde katılımın çok düşük olduğu belirtildi.

Öte yandan, Rus işgali altındaki Kırım’da, Rusya seçimleri çerçevesinde gerçekleştirilen yasa dışı seçimlerde katılımın hayli düşük olduğu ve yüzde 15’lerde kaldığı öğrenildi.

8 Eylül 2019’da gerçekleşen yerel seçimler, 2021 yılında yapılacak parlamento seçimlerinin bir provası olarak değerlendiriliyor. İlk belirlemelere göre, Putin’in iktidardaki partisi Birleşik Rusya’nın, Moskova Şehir Meclisi’nde üçte bir oranında sandalye kaybına uğradığı öğrenildi. Rus basınına yansıyan haberlerde, resmi olmayan sonuçlara göre; muhaliflerin 45 üyeli Moskova Belediye Meclisi’nde 20 civarında koltuk kazandığı, iktidar partisinin ise 25 dolaylarında üyesini meclise sokacağı kaydedildi.

Rusya’da Merkez Seçim Komisyonu, aralarında Aleksey Navalnıy’ın da, bulunduğu birçok muhalif isim ve partinin seçimlerde yer almasına izin vermemiş ve ülke haftalar süren protestolara sahne olmuştu.

Haziran 2019’da başlayan olaylar, pek çok muhalif adayın başvurusunun seçim kurullarınca engellenmeye çalışılmasıyla patlak vermişti. Polisin sert müdahalesine sahne olan gösterilerde, muhalif protestolar yer yer çatışmalara sahne olmuştu. Sonrasında, muhaliflerin pek çok sembol ismi tutuklanmıştı.

Yoğun güvenlik önlemlerine sahne olan yerel seçimler hakkında, dün Rusya Seçim Kurulu ve İçişleri Bakanlığı resmi bir açıklama yaparak, seçimlerin “şeffaf” bir şekilde yapıldığını kaydetti.

Kaynak: QHA