Putin’i öven rap şarkısı YouTube’da beğenilmeme rekoru kırdı

Rusya’da Devlet Başkanı Putin’e hayranlığıyla bilinen ünlü rap şarkıcısı Timati, Pazar günü yapılan tartışmalı belediye meclisi seçimlerinden bir gün önce çıkardığı ve Kremlin yanlısı belediye başkanını övdüğü şarkısıyla YouTube Rusya’da beğenilmeme rekoru kırdı.

1.48 milyon kişi tarafından izlenip beğenilmeyen ve üç gün sonra kaldırılan “Moskova” adlı şarkı dünya genelinde en çok beğenilmeyen 30 müzik videosu  arasına girdi. Şarkıyı sadece 85 bin kişi beğendi.

Muhalefet adaylarının seçimlere katılmasına izin verilmemesini protesto için düzenlenen eylemlerin eleştirildiği şarkıda, “Protestolara katılmıyorum. B.ktan şeylerle işim olmaz.” deniyor.

Şarkıda Moskova, onur yürüyüşlerine izin verilmeyen kent diye niteleniyor ve Putin’in desteklediği şimdiki Belediye Başkanı Sergei Sobyanin’e övgüler diziliyor.

Tepkilerin ardından Salı akşamı videosunu YouTube’dan kaldıran Timati, Instagram’daki açıklamasında videonun çekim parasını Kremlin’in verdiği iddialarını reddederek şarkısını ülkedeki negatiflik havayı dağıtmak için çektiğini söyledi. “Bugün hükümeti eleştirmek moda oldu. Protestolara katılmak yerine çalışıp kendinizi geliştirin.” dedi.

Şarkıya katkıda bulunan Guf adlı rap şarkıcısı ise “Pazar günü seçim olduğunu bilmiyordum.” diyerek hayranlarından özür diledi.

Moskova belediye meclisi seçimlerinde Putin’in “Birleşik Rusya” partisi çoğunluğunu korumasına rağmen ciddi oy kaybına uğramıştı.

Asıl adı Timur Yunusov olan Timati, 2015’te “En iyi dostum Putin’dir” adlı şarkısında Putin’i süper kahraman olarak nitelendirmişti.

Kaynak: bbc