Novoya Gazeta artık basılmayacak

Novaya Gazeta yayın yönetmeni, gazetenin basılı yayınına Mayıs ayında son verilebileceğini açıkladı.

Rusya’nın önde gelen bağımsız yayın organlarından Novaya Gazeta’nın yayın yönetmeni Dmitri Muratov, Dojd televizyonuna yaptığı açıklamada, gazetenin basılı versiyonunun yayınına Mayıs ayında büyük ihtimalle son verileceğini ifade etti. İnternet sitesinin yayına devam edip etmeyeceği sorusuna ise “bunun için de para lazım” cevabını verdi.

“Mayıs’ta büyük ihtimalle Zafer Gününü özel bir sayı ile kutlayıp basılı yayınımızı durduracağız” açıklamasında bulunan Muratov, “devlet destekli” medya ile rekabet edemediklerini, hissedarlarından birinin yayın politikasından sorumlu tutularak iflas ettirilmeye çalışıldığını ve kendilerine reklam alma şansı bile verilmediğini kaydetti.

Gazeteci Muratov “Bu şartlarda, birlikte çalıştığımız herkese ödemesini yapan insanlar olarak, borçsuz şekilde bırakmak istiyoruz. İçerikten yana hiç bir sıkıntımız yok. Ülkede en çok okunan yayınlar arasındayız. Problemimiz, bize ne yatırımcı, ne hissedar ne de reklam çekme imkanı bırakan siyasi sistemledir. Bu ülkede reklam, “sadakate” verilen ödenek, biz ise “sadakat” üretemiyoruz” dedi.