Nevski tren kazası davasında Rusya suçlu bulundu

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’nın 400 km kuzey batısında Novgorod ve Tver bölgesi arasında 27 Kasım 2009 tarihinde meydana gelen 28 kişinin öldüğü tren kazası davasında şüpheli olarak tutuklanan 10 İnguşetya kökenli kişinin yargılandığı davada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi şüphelilerin haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

AİHM, yargılamada şüphelilerin itiraz haklarının ihlal edildiğini, mahkeme gerekçesinin itiraz davası sürecini kapatmak için yeterli olmadığını ve savunma tarafından davet edilen uzmanların alternatif raporlarının dikkate alınmaması nedeniyle eşitlik haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Savcılığa göre tren hattına yönelik sabotaj İnguş köyü Ekajevo’da yaşayan bir grup kişi tarafından gerçekleştirildi ve 2010 yılında terörle mücadele operasyonu sırasında öldürülen Aleksandr Tihomirov tarafından yönetildi.

Daha önce AİHM, “Nevski Express” davasında 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Tarhan Kartoyev’in cezaevinde ölmesi sonucu Rusya tarafını Kartoyev’in yaşam hakkını ihlal ettiği için suçlu bulunmuştu. Kartoyev’in naaşının üzerinde çok sayıda morluk ve yara tespit edildi. Aynı davada müebbet hapis cezasına çarptırılan bir diğer hükümlü Zelimhan Auşev ise cezaevinde işkence gördüğü iddia ediliyor.