NATO’dan Rusya’ya ‘Abhazya ve Güney Osetya’ çağrısı

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller, “Rusya’yı, Abhazya ve Güney Osetya’daki askerlerini çekmeye, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymaya davet ediyoruz.” dedi.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller, NATO Kuzey Atlantik Konseyi Gürcistan toplantısı için Batum’a geldi.

Gottemoeller, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia ile basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Görüşmede, NATO-Gürcistan ilişkileri ile bölgesel gelişmelerin ele alındığı öğrenildi.

Görüşmenin ardından NATO Kuzey Atlantik Konseyi Gürcistan Toplantısı’nın açılışında konuşan Gottemoeller, Kuzey Atlantik Konseyi’nin 5. kez Gürcistan’da düzenlendiğini hatırlatarak, NATO’nun Gürcistan’la iş birliğine büyük önem verdiğini söyledi.

NATO’nun, Rusya’nın Abhazya ile Güney Osetya bölgelerinden kendi askerlerini çekmesi gerektiğine vurgu yapan Gottemoeller, “ Rusya’yı, Abhazya ve Güney Osetya’daki askerlerini çekmeye, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymaya davet ediyoruz.” dedi.

Toplantı da konuşan Başbakan Gakharia, “NATO ile somut iş birliği, Gürcistan’ın dış politikası ve güvenliğinin temelidir.” ifadelerini kullandı.

Gakharia, ülkesinin 2002’de NATO üyeliği için başvuru yaptığını da hatırlatarak, halkın yüzde 71’inin NATO entegrasyon sürecini desteklediğini ve NATO’ya katılmayı beklediğini dile getirdi.

Toplantı, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller ile Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin ortak basın toplantısının ardından sona erecek.

Kaynak: AA


Yorumlar
  1. ANzor

    Bizde natoyu o şom ağzını kapamaya davet ediyoruz. 2008 yılında verdikleri destek nedeniyle kendilerini adam sanan gıçları kalkan gürcüler, işin sonunun kravat yemeye ya da tavuk gibi kaçmaya kadar gidebileceğini sanırım tahmin bile etmemişlerdi.