Namaz kılıyorsan IŞİD militanısın

Moskova’da iki erkek kardeş yüksek sesle dua dinledikleri için IŞİD militanı olmakla suçlanıyor. Komşuları, 21 yaşındaki Timru ile 17 yaşındaki Zaurbek’i IŞİD militanı olduklarını düşündükleri için polise şikayet etti.

Polis, gözaltı esnasında evde olmayan anneyi arayarak olayı haber verdi. Anne, oğullarının beş vakit namazında dindar gençler olduğunu ve internet üzerinden sıklıkla dua videosu izlediğini söyledi. Anneye göre, komşuların polisi çağırmasının nedeni bu videolar oldu.

Polisler, sadece erkek kardeşleri gözaltına almadı, aynı zamanda duanın dinlendiği bilgisayarı da yanlarında götürdüler. Polis bilgisayarı incelemeye aldı. Sorgunun ardından küçük kardeşi serbest bıraktılar, büyük kardeş ise Simferopolski’de bulunan gözaltı merkezine götürdüler. Polis, büyük kardeşin göz altısının devam etme sebebinin göz altı esnasında direnmesi olduğunu söyledi.

Zaurbek’in anlattığına göre, kapı zili çaldığında televizyon izliyorlardı. Kapıyı açtılar ve polis eve girdi. Hiç bir şey söylemeden ve sormadan polisler farklı odalara dağıldılar ve gençlerin kimliklerini incelediler. Daha sonra şubeye götürüldüler, götürüldükleri esnada dairede halen bir kaç kişi vardı ve arama yapıyorlardı.

Zaurbek’in ifadesine göre, erkek kardeşi aramadan sonra ekstremizm şüphesiyle hücreye kapatıldı. Zaurbek, arama ve gözaltı esnasında ağabeyi ile herhangi bir direnişte bulunmadıklarını çünkü bir an önce serbest kalmak istediklerini ifade etti.

Gençlerin annesinin düşüncesine göre, büyük oğlunun göz altısının devam etmesinin sebebi, polisin yeni suçlamalarda bulunmak için zaman kazanmak istemesi.

Golos İslama’nın verdiği bilgilere göre, Zaurbek, ağabeyi ile IŞİD’i bildiklerini ancak onu doğru kabul etmediklerini ifade etti. Ayrıca IŞİD militanlarını da “sapık Müslümanlar” olarak adlandırdı ve ağabeyinin IŞİD faaliyetleri ile ilgilendiğini, ancak teröristlerin acımasız cinayetlerini yanlış bulduğunu belirtti.