Muhalif Yaşin, Kadirov raporu hazırlıyor

Kadirov’un “hain ve halk düşmanı” ilan ettiği sistem dışı muhalif parti Halk Özgürlüğü Partisi (PARNAS) Başkan Yardımcısı İlay Yaşin Caharkale’ye giti. Yaşin, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov hakkında yazacağı rapor için materyal toplayacak.

Yaşin’in yazacağı raporun adı, “Milli Güvenlik Tehdidi”. Yaşin, raporun bitiriliş tarihi olarak Kadirov’un anılmasını yasakladığı Çeçenlerin Orta Asya sürgününün tarihi olan 23 Şubat’ı belirledi.

Caharkale’de olduğunu Twitter hesabından bildiren Yaşin, 7 Şubat’ta, “Kadirov hakkındaki rapor için materyal toplamaya devam ediyorum. Caharkale’ye geldim. Burada insanlar samimi. Detaylar sonra…” diye yazdı.

Yaşin’in ifadesine göre, hazırlanan raporda Ramzan Kadirov yönetimindeki Çeçenya’nın analizine yer verilecek.

1 Şubat’taki açıklamasında, raporun 23 Şubat’ta açıklanacağını ifade eden Yaşin, raporda 90’lı yılların başından itibaren Kadirov’un biyografisini incelediğini, onun Çeçenya olaylarındaki ve şu anki Çeçenya’daki rolü üzerinde duracak.

Şimdilik “Milli Güvenlik Tehdidi” adını taşıyan raporu açıklayacağını belirten muhalif Yaşin, “Uzman ve gazetecileri davet edeceğimiz bir tanıtım yapmayı düşünüyoruz. Ardından, raporu, Rusya’nın bazı bölgelerinde halka da tanıtacağız” dedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, PARNAS temsilcileri Boris Nemtsov cinayeti davasında, aralarında Ramzan Kadirov’un da olduğu üst düzey Çeçen yetkililer ve emniyet güçlerinin sorgulanmasını talep ediyor.