Maykop ve Bursa kardeş şehir olacak

Bursalı Çerkes Sanayici ve İşadamları Birliği’nden Çiğdem Bayraktar başkanlığındaki bir heyet Maykop’u ziyaret etti.

Heyet Adıgey’in başkenti Maykop’un Belediye Başkanı Aleksandr Narolin’e, Bursa’nın Nilüfer ilçesi yönetiminin Maykop ile kardeşlik ilişkileri oluşturmayı istediğini anlattı.

Maykop Belediyesi basın sözcülüğü, Natpress’e yaptığı açıklamada, “Maykop Belediye Başkanı, Adıgey’in başkentinin uluslararası ilişkilerinin sağlamlaştırılmasına yardımcı olabilecek bu inisiyatife olumlu yaklaştı” dedi ve Maykop’un Gaziantep ve Çin’in Quan şehriyle güçlü uluslararası ilişkilerinin olduğu belirtildi.

Bu tür bağlantıların Maykop ve Adıgey ekonomisine yatırımların arttırılması ve kültürel ilişkilerin gelişmesi konusunda önemli olduğu ifade edildi.

Bursalı heyetin üyeleri Adıgey Başbakanı Murat Kumpilov ve hükümet temsilcileri ile de Adıgey ile Türkiye’nin farklı bölgeleri arasında ticari-ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konularını görüştü.

Türkiyeli işadamlarının ifadesine göre, Nilüfer yönetiminin yatırım çekme ve Maykop’un ihtiyaç duyabileceği sanayi sitelerinin inşası konusunda zengin bir tecrübesi var. Heyet inşaat, lojistik, turizm ve diğer alanlarda projelere ilgi duyuyor.

Maykop belediye başkanı ise önerilerden biri olan Maykop’ta konut inşaatlarına özellikle ilgi duydu.